Global pazarlarda önemli hareketlenmelere sebep olabilecek FED faiz kararı için bekleyiş başladı. Amerika Merkez Bankası FED’in Şubat ayı faiz kararının açıklanmasına çok az kaldı. Tüm dünyanın gözü şu anda FED’in vereceği faiz kararına çevrilmiş durumda. Bu kararla birlikte dolar kurunda da birtakım hareketlenmeler olabilir.

FED faiz kararı için bekleyiş başladı!

FED Lideri Powell, yeni yılın ikinci faiz kararını global piyasalara canlı yayında duyuracak. FED Şubat ayı toplantısı 15 – 16 Mart tarihlerinde yapılacak. Fed’in bu yıl 5 faiz artırımına gitmesi bekleniyor. Goldman Sachs, ocak ayı enflasyon sayıları sonrası bu beklentisini 7’ye çıkarmıştı. Hal bu türlü olunca da birinci faiz artırımının bu ay içinde gelmesi kelam konusu olabilir.

ABD’de yıllık enflasyonun ocakta yüzde 7,5 ile 1982’den bu yana görülen en yüksek düzeye çıktığı duyuruldu. Jan Hatzius liderliğindeki Goldman Sachs ekonomistleri Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bu yıl yapacağı 7 toplantının hepsinde faizi 25’er baz puan artıracağını varsayım etti. Durum bu türlü olunca da tüm gözler Amerika’dan gelecek açıklamalara çevrildi diyebiliriz. Global pazarlarda tesiri olan FED faiz kararının gelişinin akabinde ufak tefek hareketlenmeler kelam konusu olabilir.

Her an açıklanabilecek olan faiz kararıyla ilgili tüm piyasalar beklentiye girmiş durumda. Dolardaki hareketlenmeleri etkileyen karar son derece kritik diyebiliriz.