Florida’nın Güney Bölgesi’ndeki federal savcılar, Amerika Birleşik Devletleri tarafından şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük kripto para müsadere süreçlerinden birinde, yasadışı Dark Web faaliyetleriyle kontaklı yaklaşık 34 milyon dolar kıymetinde kripto para ünitesine el koydu.

FBI, 34 milyon dolarlık kripto paraya el koydu! Pekala neden?

FBI casusları, çevrimiçi bir takma isim kullanarak, dünyanın en büyük Dark Web pazarlarından kimilerinde “100.000’den fazla yasa dışı eser satışı ve çevrimiçi hesap bilgilerini hackleyerek” milyonlar kazanan bir Güney Florida sakinini belirledi. ABD Adalet Bakanlığının husus ile ilgili FBI Miami isimli Twitter hesabı üzerinden yapmış olduğu 5 Nisan’daki paylaşımı şu biçimde;

Hacker’ın bilhassa de HBO, Netflix ve Uber üzere tanınan çevrimiçi hizmetler için çalınan çevrimiçi hesap bilgilerini satarak ve başkalarının yanı sıra TOR (The Onion Router Network) aracılığıyla Dark Web’e erişim sağlayarak kar elde ettiği belirtildi.

Parayı nasıl transfer etti?

Bir soruşturmanın akabinde, şüphelinin bir borsadan başkasına kripto paraları aklamak için kelamda “tumbler” ve yasadışı Dark Web para aktarma hizmetlerini uzayda “zincir atlama” olarak bilinen bir taktiği kullanarak, bu formda federal maddeleri ihlal ederek kullandığı keşfedildi. (kara para aklama yasası)

Tumbler, Dark Web’de birden fazla kripto sürecini birleştiren bir hizmettir. Tumbler daha sonra kripto para ünitesini evvelden belirlenmiş bir algoritmaya nazaran rastgele aralıklarla ve rastgele ölçülerde seçilen bir kripto cüzdanına aktarır. Maksat, orjinal fon kaynağının kimliğini gizlemektir.

Bilhassa, el koyma aksiyonu, federal, eyalet ve mahallî kolluk kuvvetleri ortasındaki bir işbirliği olan Organize Kabahat ve Uyuşturucuyla Gayret Misyon Gücü’nün (OCDETF) devam eden eforlarından kaynaklanan ortak bir soruşturma olan TORnado Operasyonunun sonucudur.

OCDETF programının birincil gayesi, ABD vatandaşlarını tehlikeye atan üst seviye uyuşturucu kaçakçılarını, kara para aklayıcıları ve öbür öncelikli milletlerarası hata örgütlerini belirlemek, bozmak ve yok etmektir.