Facebook, birçok Fransız basın kuruluşunun ürettiği ve kullanıcılar tarafından paylaşılan içeriklere ait ödeme yapılması konusunda Genel Bilgi Basın İttifakı (APIG) ile muahede imzaladı. Bu karar ile Facebook Avrupa’da birinci maddeyi kabul eden ülke olan Fransa basın kuruluşlarına ödeme yapacak.

Facebook’un Facebook News’te kimi haber ve içerikleri paylaştığının ve bu haberlerin teliflerine dikkat etmediği gerçeği kelam konusu.

Facebook’tan yapılan açıklamaya nazaran, birçok mahallî ve ulusal Fransız basın kuruluşunun temsil edildiği APIG ile muahede imzalandığı, bunun sonucunda, kullanıcıların paylaştığı ve bu basın kuruluşlarının ürettiği içeriklerin telif hakları için ödeme yapılacağı bildirildi.

Açıklamada yer alan öbür bilgiye nazaran, kelam konusu basın kuruluşları ayrıyeten Ocak 2022’de Fransa’da yürürlüğe girecek “Facebook News” uygulamasına erişimi olacağı da belirtildi. Facebook News‘in bir gazete üzere olduğunu düşünebilirsiniz. Fakat bu gazete toplumsal ağlarda ve bilgisayarlarda yer alan teknolojik bir gazete. Buralarda üretilen içerikler haber niteliği taşıyor ve kullanıcılar bu haberler için firmadan fiyat alabilecekler.

Fransa’daki üye olan kuruluşlar bu sisteme mutabakat gereği entegre edilmiş. Burada üretilen içerikleri şahsen APIG kuruluşuna bağlı basın yayın organları üretecek. Avrupa Birliği (AB) telif hakları kararnamesini hayata geçiren birinci ülke de Fransa olmuştu. Böylece bu kuruluşlar emeklerinin hakkını almış olacaklar.

APIG Lideri Pirre Louette, yaptığı açıklamada, Facebook ile yapılan mutabakatın Fransız maddelerinin uygulanmasını sağlayacağını ve Fransız basın kuruluşlarına değerli finansman katkısında bulunacağını belirtti.