Rusya’nın Ukrayna’yı işgali yedinci haftasına girerken, kripto para ünitesi işgal altındaki insanlara ve orduya çabalarında yardımcı olmak için pratik bir yol olduğunu kanıtladı. Bu tıp bağışların en büyüğünde, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, toplamda 5 milyon dolarlık kripto parayla efora katkıda bulundu.

Ethereum’un mucidi Ukrayna’ya 5 milyon dolarlık ETH bağışladı!

Bilhassa Buterin, blok zinciri aktivistleri tarafından Ukrayna’yı insani yardımla desteklemek için oluşturulan bir yardım projesi olan Unchain Fund’a 750 Ethereum (ETH) bağışladı.

Kaynak: Unchain Fund

Kuruluşun Twitter sayfasında da teyit edildiği üzere, Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı tarafından kurulan bir yardım fonu olan Aid For Ukraine’e bağışladı.

Buterin’in bağışlarından hiçbir yerde bahsetmediği ve bağışların sadece, bağışları aktardığı kayıtlı Ethereum İsim Hizmeti (ENS) alan ismi ‘vitalik.eth’ sayesinde ortaya çıktığı bildiriliyor.

Ukrayna’ya kripto bağışları yüz milyonu aştı

Bilhassa, 24 Şubat’ta “özel askeri operasyonun” başlamasından bu yana Ukrayna, son vakitlerde 28 Mart’ta 100 milyon doları aşarak dünyanın her yerinden kripto dayanağı aldı.

Bilhassa Ukrayna hükümetine ve ayrıyeten Ukrayna STK’sına katkılar yapılmıştır: Come Back Alive, UkraineDAO, Unchain Fund, Aid For Ukraine ve Cryberpolice Ukraine.

Bağışların alıcıları bunları askeri takviye ve insani yardım teşebbüsleri de dahil olmak üzere çeşitli hedefler için kullandı. Bu nedenle, kripto bağışları, klâsik finansal kurumların arabuluculuğu gerektirmeyen, anında, hudut ötesi para transferleri sağlama yeteneğini göstermiştir.