Son haftalarda, Ethereum’un (ETH) fiyatı fırladı ve piyasa pahasına nazaran ikinci en büyük kripto para ünitesi Mart ayındaki en düşük noktasından 1.000 dolara kadar çıkarak ay sonuna kadar 3.400 dolara ulaştı. Emtia uzmanı, Ethereum’un ‘internetin teminatı haline geldiğini’ söylüyor!

Ethereum’da talep artıyor, arz azalıyor! Pekala bu ne manaya geliyor?

Bloomberg’in kıdemli emtia analisti Mike McGlone’a nazaran, DeFi varlığına olan talep artarken ve arz azalırken, ETH’nin fiyatının “internetin teminatı haline geldiği” için artmaya devam edeceğini şu sözlerle öne sürdü;

“Talep artıyor, arz azalıyor ve Ethereum’un finans ve paranın dijitalleşmesinin merkez üssündeki pozisyonu, daha fazla fiyat artışı olduğunu gösteriyor. NFT’lerin paydası ve tokenizasyon için en yeterli platform olan Ethereum, internetin teminatı haline geliyor.”

Ethereum Aylık mum. Kaynak: Mike McGlone

ETH’nin, takas edilemeyen tokenlerin (NFT’ler) ‘paydası’ ve varlıkların tokenizasyonu kelam konusu olduğunda başkan bir ağ olması nedeniyle McGlone, Ethereum’un ehemmiyetini vurguladı.

Ethereum grafik tahlili

Şu anda, CoinMarketCap’e nazaran Ethereum, gün içinde %0.57 ve son yedi günde %12.02 artışla 3.414 dolardan süreç görüyor. Bir evvelki ayda ETH, yayınlandığı tarihte 1 Mart’tan bu yana 500 doların biraz üzerinde arttı.

Ethereum Aylık grafik. Kaynak: CoinMarketCap

Ethereum’un piyasa kapitalizasyonunun kıymeti, 20 Mart ile 27 Mart ortasında yaklaşık 31 milyar dolar artarak, Proof of Stake (PoS) geçişini çevreleyen beklentinin bir sonucu olarak 346,7 milyar dolardan 377,1 milyar dolara yükseldi.

Tanınmış kripto ticareti analisti Michaël van de Poppe şunları kaydetti: “Muhtemelen $ETH o bölgeye 3.600 dolar civarında dokunacak ve sonra bir düzeltme olup olmayacağını denetim etmeliyiz.”