Uzun müddettir yüksek ağ maliyetleri nedeniyle eleştirilen Ethereum (ETH) blok zincirinin süreç fiyatları, son vakitlerde Bitcoin’den (BTC) yaklaşık 40 kat daha yüksek yedi günlük bir ortalama kaydetti.

Ethereum süreç fiyatları neden bu kadar yüksek?

Hakikaten, Ethereum’un 5 Nisan’daki yedi günlük ortalama fiyatları, CryptoFees analitik platformundan elde edilen bilgilere nazaran, Bitcoin’in yedi günlük fiyat ortalaması olan 623.285 dolardan 39.29 kat yahut %190.1 daha fazla olan 24.487.397 dolardı.

5 Nisan 2022’de bir protokole ödenen fiyatlar (7 günlük ortalama dahil). Kaynak: Cryptofees.info

Sahiden de, Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’in kendisinin de kabul ettiği üzere, ağın yüksek fiyatları uzun müddettir kullanılabilirliği için büyük bir zorluk ve merkezi olmayan bir iktisat yaratma vizyonu için bir tehdit oluşturuyor.

Ethereum süreç fiyatlarının en düşük düzeyi ne vakit ve ne kadardı?

günlük ve yedi günlük ortalamalarda önder olmasına karşın, Ethereum’un süreç fiyatları sekiz aydan fazla bir müddettir en düşük düzeylerinde ve şu anda 5.81 $ düzeyinde bulunuyor. Buna karşılık, zincir üstü ve toplumsal ölçüm platformu Santiment’in 6 Nisan’da tweetlediği üzere, 8 Kasım 2021’deki ortalama süreç fiyatı 62.85 dolardı.

Kaynak: Santiment

Mevcut fiyatlar, vakit içindeki sabit düşüşün devamıdır. Bilhassa finans tahlilleri ile bilinen Finbold, Mart ayı ortasında Ethereum’un o sırada 8,20 dolar olan süreç işlem fiyatlarını düşürdüğünü bildirmişti. Karşılaştırma için, bir hafta evvelki fiyatlar 11,14 dolardı ve altı ayın en düşük düzeyini kaydetti.

Ethereum, Ethereum için Proof-of-Work (PoW) periyodunun sonunu resmi olarak işaretleyen ve planlanan Merge yükseltmesi ile Proof-of-Stake (PoS) konsensüsüne geçmek için çalışıyor. PoS, platforma ve kullanıcılarına yarar sağlıyor.