Uzun müddettir yüksek ağ maliyetleri nedeniyle eleştirilen Ethereum (ETH) blok zinciri, son vakitlerde süreç fiyatlarında altı ayın en düşük düzeyine, öbür bir deyişle Ağustos 2021’den bu yana en düşük düzeye düştü.

Ethereum süreç fiyatları 6 ayın en düşük seviyesinde! Sebebi NFT taleplerinin yavaşlaması mı?

NFT talebi yavaşladıkça Ethereum süreç fiyatları 6 ayın en düşük düzeyine düşüyor! 9 Mart’taki bir tweet’te, kripto para ünitesi data toplama ve analitik platformu CryptoRank, bu bilgiyi doğruladı ve dataları doğrulamak için Ekim 2020’den bu yana Ethereum süreç fiyatlarının gelişimini gösteren tam bir grafik sağladı.

Bu istatistikler, kripto piyasası tahlil firması CoinMetrics tarafından 9 Mart’ta yayınlanan bir tweet’te ve süreç fiyatlarının vakit içindeki hareketlerinin bir tablosunda yayınlanarak paylaşıldı.

Etherscan.io datalarına nazaran, bu içeriği hazırladığımız saatlerde Ethereum üzerinde süreç yapmanın ortalama maliyeti 2,24 dolardı.

CryptoRank, tweetinde ayrıyeten, yaklaşık üç ay boyunca bu aralıkta kaldıktan sonra süreç fiyatlarının arttığını ve bunu, takas edilemeyen belirteçlere (NFT’ler) ve merkezi olmayan finansa (DeFi) olan ilgideki artışa bağlayan uzmanlara atıfta bulundu.

Bununla birlikte, NFT’lere olan ilgi, dünyanın en büyük dijital koleksiyon eserleri pazarı olan OpenSea’de günlük süreç hacminde 250 milyon dolara yakın bir düzeyden %72 oranında düşmüş durumda.

Ayrıyeten, süreç fiyatlarındaki düşüş eğilimi, 2022’nin başından beri istikrarlı bir biçimde azalan ETH fiyatının düşmesine tekabül ediyor.