Enflasyonla birlikte yaşanan fiyat artışları sürat kesmeden devam ediyor. Et ve Süt Kurumu, kırmızı et ve tavuk fiyatlarına yeni artırım yaptı. Yapılan artırımla birlikte et ve süt eserlerine yüzde 48 artırım daha geldi. Bu artırım ile birlikte kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya, kuşbaşı etin kilosu ise 62,5 liradan 92 liraya kadar yükseldi.

Et ve Süt Kurumu eserlere yüzde 48 artırım yaptı!

Dünya genelinde artan enflasyon ve besin kıtlığı derken tüm eserlere her gün artırım geliyor. Bu çerçevede Et ve Süt Kurumu (ESK) kırmızı et ve tavuk fiyatlarına yüzde 48 artırım yaptı. Yapılan artırımla birlikte kıymanın kilosu 56 liradan 83 liraya, kuşbaşının kilosu 62,5 liradan 92 liraya çıktı. Pirzola ise 103 liradan 153 liraya kadar yükseldi. Gövde tavuğun fiyatı 23,25 liradan 26,5 liraya çıktı.

Artan enflasyon tüm eserlerde fiyatları tavan hale getirdi. Bundan besin eserleri de nasibini aldı. Akaryakıt fiyatlarım da direkt olarak enflasyon ve Rusya Ukrayna savaşından etkilenen eserler ortasında yer alıyor. Dünya genelinde meydana gelen çip krizi ve koronavirüs ile başlayan sorunlar kısa müddette çözüleceğe de benzemiyor. Hal bu türlü olunca da fiyatlarda artış furyası bir müddet daha devam edebilir. Hükümetler aldığı tedbirler ile enflasyonun tesirini en aza indirmeye çalışıyor.