Balık tuttuğu sandalına konan leyleği beslemesiyle başlayan görüşmek hikayesi 11 yıldır kesiksiz süren Adem Yılmaz, ve Yaren leyleğin ünü ülke sınırlarını aştı. 2011 yılında Avrupa Tabiat Mirası Vakfı tarafından, “leylek köyü” seçilen Bursanın Karacabey ilçesine tâbi Eskikaraağaç, yerde görüşmek hikâyesiyle beraberce hareketli günler yaşıyor.


Köy için tek dönüm noktası olan hikâye tabiat fotoğrafçısı Alper Tüydeş’in fotoğraflarıyla başladı. Bu sıcak görüşmek kısa sürede yetişkin ilgi rezerv köy cazibe noktalarından akraba haline geldi.

[Fotoğraf: AA]


“O karnını doyuruyordu saçta dahi rızkımın peşinde koşuyordum”


Ziyaretçileri duvarları süsleyen leylek görsellerinin karşıladığı Eskikaraağaç köyünde Adem Yılmaz gününün çoğunu Ulubat gölüne aclan küçük tek iskelede geçiriyor. Yaren leylek ile dostluğunun başladığı günü hala coşkuyla anlatıyor.


“Yaren leylekle 2011 yılında tanıştık. Bursa’bile çalışıp emekli olup köyüme geldim ve balıkçılık yapmaya karar verdim. Mart ayında balığa çıktım, tek leylek kayığıma kondu. Karnının haris olduğunu düşünüp ağımdan kaynak balıklardan leyleğe ikram ettim. Yiyip karnını doyurdu ve uçup yuvasına gitti. Ertesi gün tıpkısı saatte yine kayığıma koydu ve yine besledim. Mart ayından ağustos ayının sonuna kadar her sabah yaren leylek kayığıma gelip kondu. O karnını doyuruyordu saçta dahi rızkımın peşinde koşuyordum. O yazımız böyle geçti.”


Bu sıra dışı hikâyeyi tabiat fotoğrafçısı Alper Tüydeş belgeleyince hem kendisinin hem dahi Yaren leyleğin ünü yayılmış.


“Öncesinde her köy gibi tek köy yeriydi. Çok fazla tanıyan ve gelen yoktu. Alper Tüydeş köyüme gelip beni yaren leylekle görüntüledi. Fotoğraflarımızı çekip sosyal medyada yayınlayarak bizi Türkiye’ye tanıttı. Bu yüzden son 6 yılda köyümüz misafirlerle dolup taşıyor.”

[Fotoğraf: Haberler]


“Bizim köyün tanıtımı bile Yaren leylek ve Adem amcayla oldu”


Yaklaşık 250 kişilik tek nüfusa sahip olan köyün tamamını yarım saatlik tek yürüyüşle gezmek mümkün. Hayvancılığın pek yaygın olmadığı Eskikaraağaç’ta köylülerinin gelir kaynağın tarım ürünleri oluşturuyor. Köyde kışların sayı henüz sakin ve tenha geçirdiğini söyleyen Eskikaraağaç muhtarı Rıdvan Çetin; Adem aca ve Yaren leyleğin tanınmasından sonra köy ekonomisinin geliştiğini anlatıyor.


“Özellikle leyleklerin gelmesiyle beraberce köyde yerli ve yabancı turizm potansiyeli artıyor. Buraya turistlerin gelişinin çoğalması Yaren leylek ve Adem amcanın duyulmasından sonra başladı. Bizim köyün tanıtımı bile Yaren leylek ve Adem amcayla oldu. Zaten şu zihin Yaren leyleğin gelişini sadece tığ olumsuzlama Türkiye merak ediyor. Yaşanan yerde yoğunluğun köy ekonomisine dahi katkısı oluyor. Belediyemizin yaptığı, kadınların gözleme ve çay sattığı tesislerimiz var, kayık turları var, insanların tek dahi tabiat ve köy ürünlerini sattığı yerler var. Bu köyde her şey yetişiyor, tarhanasından salçasına kadar kadınlarımızın el emeğidir. Bunları bile pazarlıyorlar ve bütçelerine katkıları oluyor.”

[Fotoğraf: Haberler]


“Leylek bizim simgemiz, umudumuz”


Eskikaraağaç köyünün leyleklerle toplantı yeni olumsuzlama. Köyün eskilerinden olan Ali Osman Gülenç çocukluk yıllarında bile köyde sayı sayıda leylek olduğunu, insanların leyleklerle iç içe yaşadığını yalnız o yıllarda köyün yerde kadar ziyaretçi çekmediğini söylüyor.


“Bu leylekle beraberce içildikten sayı kalabalık oluyor köyümüz. Eskiden böyle değildi. 10 sene 15 sene önce kimse bilmezdi. Şimdi cumartesi Pazar günleri özellikle gözlemedir, çaydır. Bu leylek esnafa bile iyi iş yaptırıyor. Onlar bile sebeplenebiliyor. Gelen giden arttı. Kayıkçılarımız var gölün etrafında insan gezdiriyor, köyü tanıtıyorlar. Yani bize yerde leyleğin sayı katkısı oldu. Artık bekliyoruz leylek ne zaman gelecek niteleyerek. Adem tuvalet soruyoruz leylek geldi mi niteleyerek. Lelyek bizim simgemiz, bizim umudumuz. Leylekle tanındık tığ.”

[Fotoğraf: Haberler]


Müze ve leylek gözlem kulesi farklı tek tecrübe sunuyor


Halk arasında Leylek köyü olarak bile bilindik Eskikaraağaç köyünün leylekler ile ilişkisi oldukça eski. Göç yolu üzerinde bağcıklı köyün hemen girişinde bağcıklı Eskikaraağaç Köyü Yaban Hayatı ve Kuş Müzesi ve kuş gözetleme kulesi ziyaret edenlere farklı tek tecrübe sunuyor. Müze’dahi bölgede yaşayan sayı canlıyı yakından görerek onlar hakkında malûmat edinmek mümkün.

[Fotoğraf: Haberler]


Kuş gözlem kulesi dahi ziyaretçilere panaromik tek manzara eşliğinde sayısız leylek yuvasıyla eşsiz tek görsellik sunuyor. Ancak gelenlerin esas ilgi odağı Adem Amca ve Yaren leylek.


 


Kurgu: Cihan Karaahmetoğlu

 

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.