Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yeni açıkladığı paketlere görüntü konferans ile katıldı. Nebati, dayanak, önlem ve teşvik paketlerini açıklarken Erdoğan KDV ile ilgili değerli sözler kullandı.

Erdoğan duyurdu! KDV’de yeni periyot başlıyor

“Yüksek enflasyonun tesirlerini 2022 içinde büyük ölçüde ortadan kaldırmayı hedefliyoruz. Enflasyonla gayret topyekün fedakarlığı gerektirir. Bugün bu adımlardan birinin muştusunu sizlerle paylaşmak üzere bir ortadayız. KDV sistemini sadeleştirme kapsamında temel besin eserlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz. Un ve ekmekte zati uyguluyoruz. Yeni düzenleme ile besin eserlerinde devlet ismine yüzde 7’lik indirim yapmış oluyoruz. Bu eserler enflasyon sepetinde önemli yüke sahip. Bu düzenlemeyi yarınki Resmi Gazete’de yayımlıyoruz. Besin kesiminde de tıpkı oranda fedakarlık, yani yüzde 7’lik indirim yapılmasını milletimiz ismine bekliyoruz. Hepimizin birebir gemide olduğunu unutmamalıyız. Bu geminin gördüğü her ziyan, aldığı her yara ortak kaybımızdır. Tıpkı vakitte kontrol seferberliği başlatıyoruz. Enflasyonla çaba timi ile, fiyatları artırılmış eserlerle ilgili sıkı kontroller yürütecekler.”

Erdoğan’ın KDV sistemini sadeleştirme kapsamında temel besin eserlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz” söylemi vatandaşa enflasyonla gayret kapsamında rahatlatıcı bir nefes aldırabilir. Lakin satıcılar bu noktada fiyatlarında artırma yapacak mı göreceğiz.