Bilindiği üzere bilhassa de günümüzde satışa sunulan akıllı telefonların birçoğu birden fazla kameraya sahip. Hatta o denli ki; 3 kameralı telefonlar neredeyse standart hale gelmiş durumda. Elbette telefon kameranızın yalnızca kaç adet lense sahip olduğu değil; lens tipi, düşük ışıkta nasıl çalıştığı ve kaç megapiksel olduğu üzere birçok etken tercihinizi etkileyebiliyor. Hal bu türlü olunca ise kullanıcılar tercih yapmakta zorlanabiliyor, zira tüm bu etkenler başınızı karıştırabiliyor. İşte bu noktada DxOmark imdadınıza yetişiyor.

Daha çok akıllı telefonların kameralarına yaptığı ayrıntılı incelemelerle bilinen DxOmark, telefonların kamera, ekran, ses ve pil performanslarını da ölçerek kıymetlendiriyor.

DxOmark‘ın her ne kadar daha çok akıllı telefon incelemeleri ile ismini duyuyor olsak da, DxOmark bununla yetinmeyip farklı aygıtların da ekran, lens, kamera, ses ve son olarak aygıtların pillerini hem donanım hem de teknik açıdan kıymetlendirerek puanlıyor.

2008 yılından beri hizmet veren, tanınan ve bağımsız bir oluşum olarak konumlandıran Fransız tahlil firması DxOMark, her ay olduğu üzere içinde bulunduğumuz Aralık ayı için en âlâ kameralı telefonlar listesini yayınladı. Gelin Aralık ayı listesinde yer alan telefon modellerine ve değerlendirmeden aldıkları puanlara daima birlikte göz atalım.

İşte DxOMark’a nazaran en uygun kameralı telefonlar! – Aralık 2021

1- Huawei P50 Pro

DxOMark Puanı: 144

Art kamera: 64 MP + 50 MP + 40 MP + 13 MP olmak üzere 4 farklı kamera
Ön kamera: 13MP çözünürlükte yüksek kalitede öz çekimler yapabilirsiniz.

2- Xiaomi Mi 11 Ultra

DxOMark Puanı: 143

Art kamera: 50 MP sensöre sahiptir.
Ön kamera: 13MP çözünürlükte yüksek kalitede öz çekimler yapabilirsiniz.

3- Huawei Mate 40 Pro+

DxOMark Puanı: 139

Art kamera: 50MP Sony IMX700 sensöre sahiptir.
Ön kamera: 13MP çözünürlükte yüksek kalitede öz çekimler yapabilirsiniz.