Twitter payları, Elon Musk’ın ABD toplumsal medya devinde son %9.2’lik payını elde etmesinin akabinde, piyasa öncesi ticarette %30’a kadar yükseldi ve milyarderlerin favori kripto para ünitesi Dogecoin’in (DOGE) fiyatının değişip değişmeyeceğine dair tartışmalara yol açtı.

Elon Musk’ın en büyük Twitter hissedarı olması, DOGE için ikinci bir baht mı?

Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter’ın en büyük hissedarı olacağı duyurusunun akabinde, mem para ünitesi, CoinMarketCap istatistiklerine nazaran evvelki hafta 0.153 $ ve %2.89’dan süreç görerek gün içinde %8.36’ya kadar yükseldi.

Doge 1 günlük fiyat tahlili. Kaynak: CoinMarketCap

Dogecoin’in fiyatı 0.1431 dolardan 0.155 dolara fırladı ve bir saatten kısa bir müddette piyasa kıymetine 1.5 milyar dolardan fazla ekledi.

Musk’tan DOGE’ye dayanak

Elon Musk, özgün göğüs madeni parasına olan hayranlığını çeşitli vesilelerle, tuhaf onaylardan DOGE’u Tesla’nın eserleri için ödemelere entegre etmeye kadar her şeyde lisana getirdi.

Twitter’a yaptığı yatırımın akabinde birçok kişi, platformda Dogecoin merkezli geliştirmeler yapıp yapmayacağı konusunda spekülasyon yapmaya başladı.

Gazeteci ve kripto savunucusu Tim Pool şunları söyledi :

“Ya Elon Musk Twitter’ı devralırsa, o vakit reklamverenlerin Doge’da reklam satın almalarını talep ederse.”

Daha evvel Musk, 25 Mart’ta Twitter’ın “ifade özgürlüğünün işleyen bir demokrasi için koşul olduğu” prensibine “kesinlikle bağlı olduğuna” inanıp inanmadıklarını görmek için 80 milyon takipçisiyle anket yapmak için platforma gitmişti.

Ayrıyeten Musk, dahil olacağı rastgele bir yeni toplumsal ağın, göğüsten ilham alan kripto para ünitesi Dogecoin’i destekleyecek bir dijital ipucu kavanozu içereceğini de kelamlarına ekledi.