Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Rus işgali nedeniyle devam eden bir krizle karşı karşıya olan Ukrayna’yı uyardı. Starlink uydu genişbant sisteminin “hedeflenmesi” tarafında bir ihtar paylaştı.

Elon Musk Ukrayna’yı uyardı! Starlink maksat alınabilir

Elon Musk tweet’inde “Önemli ikaz: Starlink, Ukrayna’nın kimi bölgelerinde hala çalışan tek Rus olmayan bağlantı sistemidir, bu nedenle gaye alınma mümkünlüğü yüksektir. Lütfen dikkatli kullanın.” sözleri yer aldı.

Ayrıyeten, kullanıcılardan “yalnızca gerektiğinde Starlink’i açmalarını ve anteni insanlardan mümkün olduğunca uzağa yerleştirmelerini” istedi. Kullanıcıların “görsel algılamayı önlemek için antenin üzerine hafif kamuflaj” yerleştirmeleri gerektiğini de kelamlarına ekledi. Geçen hafta, üst seviye SpaceX yetkilisi, şirketin Ukrayna’daki hizmetlerini etkinleştirdiğini ve SpaceX’in ülkeye daha fazla terminal gönderdiğini duyurdu.

Bu duyuru, Musk’tan ülkeye ek Starlink istasyonları sağlamasını isteyen bir Ukrayna hükümet yetkilisine karşılık olarak geldi. Ukrayna Başbakan Yardımcısı Mykhailo Fedorov o vakitten beri Starlink’e “şehirlerimizi birbirine bağlı tuttuğu ve acil servislerin hayat kurtardığı” için teşekkür etti. Hükümet yetkilisi, ülkenin altyapısına yönelik Rus atakları nedeniyle ülkenin Starlink hizmetini çevrimiçi tutmak için jeneratörlere gereksinimi olduğunu söyledi. Bu tıpkı vakitte Elon Musk’ın Starlink’in en yüksek güç tüketimini azaltan bir güncelleme yayınlamasına da yol açtı.