On yıldan uzun bir müddettir varlığını sürdüren Twitter, bir vakitler düşünülemez olanı nihayet getiriyor: bir tweet düzenleme düğmesi geliyor. Şirket Salı günü, “geçen yıldan beri bir düzenleme özelliği üzerinde çalıştığını” söyleyerek bu özelliği deneyeceğini onayladı.

Şirket detayları çok sunmadı, fakat “önümüzdeki aylarda” Twitter Blue aboneleriyle birinci kere test edeceğini söylediği özelliğin bir maketini paylaştı.

Twitter, kısa müddet evvel şirketin en büyük hissedarı haline gelen Elon Musk’a açıkça atıfta bulunarak “hayır, fikri bir anketten almadık” dedi. Farklı bir başlıkta, şirketin tüketici eserleri lideri Jay Sullivan, bir düzenleme düğmesinin “uzun yıllardır en çok istenen Twitter özelliği olduğunu” söyledi. Potansiyel berbata kullanımı önlemek için özelliği başlatmadan evvel şirketin “aktif olarak girdi ve muhalif fikir denetimi yapacağını” söyledi.

Elon Musk istedi Twitter yaptı! Tweet düzenleme düğmesi geliyor

Sullivan, “Düzenlenenlerle ilgili vakit sonları, denetimler ve şeffaflık üzere şeyler olmadan, düzenleme seçeneği kamuya açık konuşmanın kaydını değiştirmek için berbata kullanılabilir” diye yazdı. “Düzenleme seçeneğini sunduğumuzda, kamuya açık konuşmanın bütünlüğünü korumak en büyük önceliğimizdir. Bu nedenle bu özellik vakit alacak ve Edit’i başlatmadan evvel faal olarak girdi ve muhalif fikir arayışında olacağız.” sözlerini kullandı.

Twitter’ın düzenlenebilir tweet’leri denemeye başlaması, şirket için büyük bir değişim. Yöneticiler, yazım kusurlarını düzeltmenin gerekliliğini uzun müddettir kabul ediyordu. Daha 2020 yılında, Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, daha evvel bu fikre açık görünse de “muhtemelen” asla olmayacağını söylemişti. Fakat Elon Musk’ın yaptığı anketin akabinde şirket her ne kadar Musk’tan etkilenmediğini söylese de özellik geliyor.