Sputnik’ten gelen bir rapora nazaran, Hindistan’da yaşayan bir çiftçi, Sputnik’in raporlarına nazaran Pazartesi günü bir tarlayı kazarken yaklaşık 60.000 dolar pahasında 13 karatlık bir elmas buldu. Panna bölgesi, Hindistan’da elmas madenciliğinin merkezi olarak biliniyor ve bu, bölgede elmas bulunan birinci kişi değil.

Elmas bulan çiftçi milyoner oldu!

Akabinde bölgede çiftçinin arkadaşları altı küçük ham elmas daha keşfetti. Eyalet hükümeti, mücevherleri açık artırmaya çıkaracak ve telif hakları ve vergiler düşüldükten sonra gelirleri çiftçilere dağıtacak. Panna bölgesinin Elmas Madencilik Departmanından Elmas Müfettişi Anupam Singh, ham elmasların piyasa fiyatının 50 lakh (66.375 $) civarında olması beklendiğini belirtti. Beklenmedik zenginlikleri karşısında çok heyecanlanan ve çok sevinen Mulayam Singh, parayı altı ortağına dağıtmak niyetinde ve parayı çocuklarının eğitimi için harcamayı planlıyor.

Öteki bir rapora nazaran birkaç ay evvel Ağustos ayında Prakash Majumdar isimli diğer bir çiftçi, Cuma günü bölgedeki Jaruapur köyündeki bir madende 6.47 karatlık bir elmas keşfetti. Majumdar, müzayededen elde edilen geliri dört taşocağı ortağıyla bölüştüğünü belirtti. Ayrıyeten geçen yıl 7.44 karatlık bir pırlanta keşfettiğini de belirtti.

Açıkçası çiftçinin tesadüfen bulduğu bir taşla hayatının değişmesi özenilecek cinsten bir keşif diyebiliriz. Bölge bu kadar zenginse biz de taşınalım sorusu akıllardan geçmiyor değil. Siz bu bahiste ne düşünüyorsunuz?