Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın herkesi ilgilendirecek kimi açıklamalarda bulundu. Uzun müddettir Türkiye’nin gündeminde elektrik faturaları var. Yılbaşından beri herkes birbirine gelen elektrik faturasının sayısını sorar halde. Hal bu türlü olunca da vatandaş sayılara isyan etmeye başladı.

Enflasyona karşı vatandaşı ezdirmeyecekleri söyleyen İbrahim Kalın elektrik faturaları ile ilgili herkesi ilgilendirecek birtakım açıklamalarda bulundu.

Elektrik faturalarına yeni düzenleme geliyor!

Ocak ayı boyunca en çok konuşulan hususlardan biri elektrik faturaları oldu. Vatandaş faturalarını ödemekte zorlanırken toplumsal medyada herkes bu duruma reaksiyon gösterdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada elektrik faturalarına bir düzenleme getirileceğini belirtmişti. 150 kWh olarak belirlenen aylık elektrik tüketim kademesinin 210 kWh’ye yükseltileceğini belirtmişti.

Fakat bu düzenleme kâfi gelmemiş olacak ki öbür bir açıklama daha geldi. İbrahim Kalın, yaptığı açıklamalarda şu sözlere yer verdi: “Elektrik faturalarında yeni adımlar mutlaka atılacak. Cumhurbaşkanımız da talimatlarını veriyor. Vatandaşlarımızı enflasyona ezdirmeyeceğiz.” Şimdi mevzunun ayrıntıları aşikâr değil. Yapılacak değişikliğin ayrıntıları da bilinmiyor lakin her düzenleme vatandaşın sırtındaki yükü bir nebze de olsa azaltacaktır.

Enflasyon sayısı Ocak ayında yüzde 50 düzeylerine gelmiş durumda. Bu da her şeyin fiyatına yansıyor diyebiliriz. Nisan ayında enflasyonun tepeyi görmesi bekleniyor. Ülkemizin enflasyonla uğraşı kısa müddette çözülmeyecek üzere görünüyor.