Yeni yılla birlikte elektrik kullanımına yapılan artırım herkesin dilindeydi. Vatandaş elektrik faturalarına yapılan zama karşı reaksiyon gösterince yeni bir düzenleme getirildi. Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan elektrik faturaları düzenlemesi bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan düzenlemeyle birinci kademe tüketim hududu, 150 kWh’den 210 kWh’ye getirildi. Yeni düzenlemeye nazaran artık 329 TL olan 210 kWh’lik fatura 287 TL halinde fiyatlandırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşam yaptığı açıklamada 150 kWh’den 210 kWh’ye çıkarılacağını duyurmuştu. Bugün yeni elektrik faturası sistemi yürürlüğe girdi.

Elektrik faturaları düzenlemesi yürürlüğe girdi!

Güç Piyasa Düzenleme Kurulu’nun şura kararı Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna nazaran, “Enerji Piyasa Düzenleme Konseyi’nin 31/01/2022 tarihli toplantısında; 31/12/2021 tarihli ve 10707 sayılı Heyet Kararı ile mesken alçak tansiyon tek vakitli abone kümesi için faturaya temel günlük ortalama 5 kWh olarak belirlenen tüketim ölçüsünün, 1/02/2022 tarihinden itibaren düzenlenecek faturalar için günlük ortalama 7 kWh olarak güncellenmesine karar verildiği” belirtildi.

Elektrik faturalarıyla ilgili düzenleme vatandaş için tatmin edici olacak mı göreceğiz. Çünkü elektrik faturaları o kadar yüksek geliyordu ki inhisarlar ve bakkallar artık dondurucu kullanmayı bırakmıştı. Kasaplar dahi bu durum zorluk yaşadıklarını belirtmişlerdi. Bu sebeple düzenlemenin gelmesi bilhassa küçük esnafın rahat bir nefes almasına yardımcı olabilir.