Elektrik fiyatlarına tekrar bir artırım yapılması kelam konusu. Döviz kurlarındaki artış her noktada fiyat artışlarına sebebiyet veriyor. Rusya Ukrayna savaşının patlak vermesiyle elektrik fiyatlarında da artış bekleniyor.

Şu andqa kilovatsaat (kWh) başına net güç maliyeti 1.75 TL’yi geçmiş durumda. Şayet elektrik fiyatlarına nisan ayında artırım yapılmazsa temmuz ayında yüzde 100’ün üzerinde artırıma mecbur kalınabilir. Güç Uzmanı Çağada Kırım “nisan ayı ile birlikte tüm tüketici kümelerinde en az yüzde 20’lik artırım kelam konusu” tabirlerini kullandı.

Elektriğe tekrar artırım geliyor! İşte yeni fiyatlandırma

Kırım, kelam konusu artırımların daha fazla bekletilmesi durumunda ise temmuz ayında yüzde 100’den fazla fiyat artışına mecbur kalınacağını belirtti. Kırım, “EPDK’nın artırımı 2 tarife periyodu erteleme hakkı var. Lakin bunu uzun mühlet kullanamaz. Vazifeli tedarik şirketleri kanunen ziyan ettirilemez” tabirlerini kullandı. Kırım’a nazaran dağıtımda ise bir fiyat artışı kelam konusu olmayacak.

Meskenleri sübvanse eden ticarethanelere kWh satış fiyatının 1.890 TL olduğunu aktaran Kırım, bunun elektrik üretim maliyetini kurtarmadığını söyledi. Yenilenebilir Güç Kaynakları Destekleme Sistemi (YEKDEM) bedelinin de elektrik maliyetlerine eklendiğini hatırlatan Çağada Kırım, yaz aylarıyla birlikte YEKDEM’in hissesinin artacağını söyledi. Yenilenebilir güç kaynaklarının büyük kısmının barajlardan oluştuğunu anlatan Kırım, YEKDEM kapsamındaki barajlardan üretilen elektriğe kWh başına 7 dolar/sent ödendiğini belirtti.