11 Mart Cuma günü, El Salvador’un maliye bakanı Alejandro Zelaya mahallî televizyonda ülkenin Bitcoin dayanaklı tahvilini piyasaya sürmek için en güzel vakti belirlemeye çalıştığını söyledi.

El Salvador Bitcoin dayanaklı bir tahvil çıkarıyor! İşte o tarih!

Salvador TV programı “Frente a Frente”de konuşan Zelaya, lansmanın Orta Amerika ülkesinde 15 Mart ile 20 Mart ortasında gerçekleşebileceğini kaydetti.

Zelaya, kelamlarının devamında şu sözlere yer verdi; “Hala kimi ayrıntıları bitiriyoruz, neredeyse hepsi hazır. Tıpkı vakitte bir zamanlama sıkıntısıdır. O kadar kolay değil… Bu, piyasayı izlemekle ilgili bir zamanlama sorunu, 15-20 Mart ortası zamanlamanın kâfi olduğunu düşünüyoruz.”

Mali piyasaları ve onları etkileyen mevcut jeopolitik durumu tartışan maliye bakanı, Bitcoin takviyeli tahvili başlatmak için kabul edilebilir bir an bulmanın çok sıkıntı olduğunu kabul etti. Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline değinen Zelaya, bundan birkaç ay evvel kimsenin bunu beklemediğini ve bu nedenle zamanlamanın asla kolay olmadığını belirtti.

Lider Bukele Kasım ayında Bitcoin tahvilini açıklamıştı

El Salvador Lideri Nayib Bukele, Bitcoin tahvilini birinci olarak Kasım ayında açıklayarak toplanan 1 milyar doların yarısının güç ve Bitcoin madenciliği altyapısı oluşturmaya, öbür yarısının El Salvador’un kripto varlıklarını artırmaya gideceğini söylemişti.

El Salvador, 14 Ocak itibariyle ülke nüfusunun sırf %27’si dijital varlığa güvenmesine karşın, 2021’de Bitcoin’i (BTC) yasal ihale olarak kabul eden dünyadaki birinci ülke olmuştu.