Bu makalede, .edu alan adlarından gelen geri bağlantıların diğer bağlantılara göre sıralama avantajları sağlayıp sağlamadığı tartışılmaktadır.

Başka bir deyişle, bir .edu alanından gelen geri bağlantı bir sıralama faktörü müdür?

.edu Etki Alanları nedir?

Bir .edu alanı, orijinal yedi jenerik üst düzey alan adından biridir. “Eğitim”in kısaltmasıdır ve özellikle ABD eğitim ve akademik kurumları için oluşturulmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri Ticaret Bakanlığı, .edu alanı için birincil yetkilidir. EDUCAUSE, 2001’den beri alan adının günlük yönetimini üstlenmektedir.

EDUCAUSE, misyonu bilgi teknolojisi yoluyla yüksek öğrenimi ilerletmek olan kar amacı gütmeyen bir dernektir.

Bir .edu alan adı için uygunluk koşullarını ve nasıl satın alacağınızı bu makalenin sonundaki SSS bölümünde bulabilirsiniz.

.edu Alan Adları Neden Çok Aranıyor?

Google’ın amacı, yüksek kaliteli siteleri ödüllendirmektir. Google, bunu belirlemek için, bu sitelere bağlantı veren yüksek kaliteli sitelerin sayısı da dahil olmak üzere çeşitli sinyaller kullanır.

Bazı eğitim kurumları uzun süredir var olduğundan, bu kurumlar kaliteli içerik yayınlama eğilimindedir ve diğer sitelerden daha fazla bağlantı çeker.

Bu nedenle, .edu siteleri kapsadıkları konularda son derece yetkili olma eğilimindedir ve bu nedenle, diğer sitelere yaptıkları herhangi bir bağlantı, önemli bir PageRank iletme eğilimindedir.

Bu nedenle, birçok SEO uzmanı .edu veya diğer devlet sitelerinden bağlantılar almaya çalışacaktır.

EDUCAUSE .edu alan adının yönetimini ancak 2001 yılında devraldı. Katı uygunluk gerekliliklerine rağmen, 2001’den önce kaydedilen birçok alan adı bu gerekliliklere tabi değil. En çok suistimal edilen bu alan adlarıdır.

Bu, 2001’den beri verilen .edu alan adlarının her zaman yüksek kaliteli olduğu anlamına gelmez. Birçoğu dizinler, forumlar, yorum sistemleri, öğrenci sayfaları veya istenmeyen e-posta gönderenlerin hedefleyebileceği diğer yerleri içerir.

Google çalışanları Uzmanlarının söylediklerine bir göz atalım:

Google’dan John Mueller Eylül 2018’de söylendi “.edu bağlantılarının daha değerli olduğu yanılgısı” olduğu.

Mueller devam etti, “Bu siteler oldukça fazla bağlantı spam’ı alıyor ve bu nedenle, bu sitelerdeki bir ton bağlantıyı göz ardı ediyoruz. İdeal olarak, bizim onları görmezden gelmemiz yerine, tüm bu bağlantıları nofollow yapmaları gerekir.”

Ocak 2010’da Matt Cutts, Google’ın Twitter ve Facebook’tan gelen bağlantıları nasıl derecelendirdiğini sordu.

Cutts, yanıtında “bağlantıların .gov veya .edu’dan gelmelerinin gerçekten önemli olmadığını” belirtti. Cutts, “bu bağlantıların ne kadar saygın olduğuna” bakarak tüm bağlantılara aynı şekilde davrandıklarını vurguladı.

Özünde önemli olan PageRank’tir.

Sohbetin tamamını Youtube üzerinden aşağıdan izleyebilirsiniz:

Sıkça Sorulan Sorular

Kimler .edu alanı satın alabilir?

Bir .edu alanı elde etmek için alıcının katı uygunluk gereksinimlerini karşılaması gerekir.

Kurumsal Uygunluk:

  • ABD merkezli lise sonrası kurumlar olmalıdırlar.
  • ABD Eğitim Bakanlığı tarafından tanınan bir kuruluştan kurumsal akreditasyona sahip olmaları gerekir.
  • Kurumunuz bir program, şube kampüsü veya bir kurumun parçası değil, kendi başına bağımsız olmalıdır.
  • Kurum başına yalnızca bir .edu alan adına izin verilir.

Sistem / Bölge Ofisi Uygunluğu

  • Akredite edilmiş kurumları yöneten veya idare eden ABD’de bir Üniversite sistem ofisi, eyalet koordinasyon ofisi veya kurulu, Community College bölge ofisi veya eşdeğer bir kuruluş olmalıdırlar.

Dernek / Konsorsiyum Uygunluğu

  • Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, üyelerinin en az yüzde 75’i kendi .edu alanı için uygunsa, bir .edu alanı kaydettirmeye hak kazanır.

Alan Adı Seçimi

  • Alan adı, tescil ettiren kurum veya kuruluşun adını makul bir şekilde temsil etmelidir.
  • Genel adlara izin verilmez.

Not: EDUCAUSE 2001’de yönetimi devralmadan önce var olan herhangi bir .edu alanı, uygunluk koşullarına tabi değildir. Bu, tescil ettirenin alan adını yenilemesine ve alan politikasına (alan adını başka bir varlığa devretmemek gibi) tabidir.

.edu alan adı için nasıl başvurulur?

EDUCAUSE, .edu etki alanını yönetir. Uygunsanız buradan başvuru yapabilirsiniz.

Alan adı verilmeden önce, .edu Müşteri Hizmetleri Sözleşmesi’ni doldurmanız ve .edu İşbirliği Sözleşmesi’ndeki alan politikasını kabul etmeniz gerekir.

Bir .edu alan adının maliyeti şu anda 77 ABD dolarıdır.