Bu, SEJ’in önümüzdeki 12 ay boyunca neler bekleyebileceğinize ilişkin yıllık uzman görüşleri derlememiz olan SEO Trendleri 2024 e-kitabından bir alıntıdır.

Geçtiğimiz yılın en etkileyici gelişmelerinden biri de kelimenin Google açısından “yararlı” anlamında olmasıydı.

Google çalışanları daha önce algoritmaların site genelindeki sinyalleri dikkate alıp almadığı ve nasıl değerlendirdiği konusunda çekingen davranıyordu. Bu yılın yararlı içerik güncellemeleri açıktı: Google’ın algoritmaları, sıralamada dikkate alınan site çapında sinyaller üretiyor. Bu sinyalleri sitenizin yararlılığına dayandırır.

Google’ın belgeleri şunu söylüyor:

“Genel olarak nispeten yüksek miktarda yararlı olmayan içeriğe sahip olduğu belirlenen sitelerdeki herhangi bir içeriğin (yalnızca yararlı olmayan içerik değil), Web’in başka bir yerinde görüntülenmesi daha iyi olan başka içeriklerin olduğu varsayıldığında, Arama’da iyi performans gösterme olasılığı daha düşüktür.

Bu nedenle faydası olmayan içerikleri kaldırmak, diğer içeriklerinizin sıralamasına yardımcı olabilir.”

Google, yararlı içeriğin kesin anlamını aktarmanın bir yolunu bulmakta zorlandı ancak yararlı içerik sistemiyle ilgili soruları yanıtladı ve daha fazla rehberlik gelebilir.

Bu arada, “yararlı” olmanın birçok farklı duruma bağlı olduğunu unutmayın; bu nedenle amaç, anahtar kelime araştırmasının kritik bir parçası haline geliyor.

Duyacağınız gibi, “yararlı” kelimesinin kapsamı, bir sayfadaki kelimelerin anlık etkisinin ve kalitesinin ötesine geçiyor gibi görünüyor.

Yararlı içerik genişlemeye devam ettikçe, sitenizin benzersiz değerini bir bütün olarak ve geniş konularda ne kadar yetkili bir şekilde konuştuğunuzu değerlendirmek, başarılı olmak için gerekli olabilir.

Bu makalenin içgörülerini üç cümleyle özetlemem gerekse, bunlar şöyle olurdu:

  • Google, sitenizin tamamının değerini ve yararlılığını değerlendirir; bu nedenle web sitenizin açık ve benzersiz bir değere sahip olduğundan emin olun.
  • Üretken yapay zekayla etkileşime geçin ve onunla savaşmaya çalışmadan önce onun nasıl çalıştığını anlayın.
  • “Uzmanlık” önemli bir farklılaştırıcı faktör olacaktır; yani yazarlara isimlerle atfedilen içgörüler ve orijinal veriler.

Sitenizin Tamamı Yardımcı Olmalı

Adam Riemer, Başkan, Adam Riemer Marketing, LLC

Yararlı içerik güncellemesi içeriğinizden daha fazlasıdır; emin olmalısın sitenizin tamamı faydalı kullanıcıya, yalnızca yayınladığınız her içerik parçasına değil.

Bu, 2024’e girerken birçok pazarlamacının yanlış anladığı bir şey.

Yararlı içerik, geçmiş sistem ve algoritmalardan farklı olarak sitenize bir bütün olarak bakar. Harika bir yararlı içerik parçası yeterli olmayabilir. Diğer sayfalarınızın tümü yararlı ve kullanıcı dostu mu?

Veya kötü deneyime ve zayıf içeriğe sahip çok sayıda eski sayfanız mı var: Devasa kahraman görselleri, alakasız alışveriş listeleri ve bozuk bağlantılar?

“İçerik” kelimesini kelimenin tam anlamıyla almak yerine, sitenizin tamamını yararlı kılmayı düşünün. Bu sadece SEO’ya değil tüm kanallara fayda sağlamalıdır.


Alternatif Site Sürümlerinizin Benzersiz Değere Sahip Olduğunu Kanıtlayın

Dan Taylor, SALT.agency Ortağı ve Teknik SEO Başkanı

Google’ın “faydalı kaliteli içeriğe” odaklanmasının daha da genişleyeceğine ve alternatif sürümlere sahip web sitelerini etkileyeceğine inanıyorum.

Birden fazla alternatif site sürümünde aynı değer önerisine sahip uluslararası web siteleri (örneğin, ABD, Kanada ve Birleşik Krallık için İngilizce dili, ancak yalnızca para birimi ve bölgesel yazım farklılıkları değişen), hreflang ve canonical etiketlerinin göz ardı edildiğini görecektir.

Birçok uluslararası web sitesi yapısı, çevrimdışı iş hiyerarşilerini yansıtacak veya potansiyel müşterileri doğru SDR ekiplerine kanalize edecek şekilde oluşturulmuştur.

İnternet ve hreflang, çevrimdışı işi her zaman düzgün bir şekilde yansıtmaz ve elde edilen sinerji genellikle hantaldır ve yönetilmesi zordur.

Google’a sitenizin alternatif sürümlerine kaynak yatırması için bir neden verecek değer önerileri sağlayın.

Her birinin sunduğu benzersiz değeri geliştirin. Ayrıca, web sitesinin uluslararası alternatiflerini nasıl yapılandırdığınızı ve doğru ekiplerin uygun potansiyel müşteriler elde etmesi için potansiyel müşteri yönetiminin nasıl gerçekleştirildiğini de tartışmanız gerekebilir.


Etkili İçerik, Gerçek İçgörü Gösteren Gerçek Kişilerden Gelir

Mordy Oberstein, SEO Markası Başkanı, Wix

Daha geniş içerik trendlerinin SEO üzerindeki etkisine sıklıkla daha fazla dikkat etmemiz gerekir.

Bizim müjdemiz algoritmadır, bu bazen onun dışında ne olduğunu dikkate almadığımız anlamına gelir.

Ancak bunu yapmalıyız. Geriye dönüp bakıldığında, Google’ın EEAT’e deneyim için fazladan bir “E” eklemesi tesadüf değildir. Onu şapkadan çıkarmadı; insanların aradığı daha geniş içerik trendlerini gördü gerçek insanlar İçerik ve statik markalar için.

Google’ın RankBrain gibi makine öğrenimi özellikleri, Google’ın oldukça geniş veri kümesine bakıp içerik tüketim eğilimlerini gözlemlemesine ve bunlara göre hareket etmesine olanak tanır.

Durumsal İçerik

Google’ın uzmanlığa ve deneyime odaklanmasıyla uyumlu olan ve önüne geçeceğim bir trend, benim “durumsal içerik” olarak adlandırdığım şeydir.

Durumsal içerik, sonraki mantıksal adımları sunmak için içerikte sunulan herhangi bir tavsiyenin veya benzerinin çeşitli sonuçlarını tahmin etmeye çalışır. Örneğin, bir içerik bir bebeğin gece boyunca nasıl uyuyabileceğine dair tavsiyeler veriyorsa, bu tavsiye işe yaramazsa sonraki adımları da sunacaktır.

Bu “durumsaldır”; X işe yaramazsa Y’yi denemek isteyebilirsiniz.

Durumsal içerik, daha sık gördüğüm ilgi çekici bir içerik biçimi yaratıyor. Okuyucu için birkaç şey yapar:

  • Onlara ve ihtiyaçlarına doğrudan hitap eder.
  • Standart içerikten (yeni ortaya çıkan bir içerik trendi) daha çok sohbete yöneliktir.
  • Çeşitli sonuçları ve durumları tahmin etmek için aslında neden bahsettiğinizi bilmeniz gerekir.

Bu son nokta doğrudan EEAT’ye yöneliktir. İkincil durumları yalnızca uzmanlık ve deneyimle tahmin edebilir ve ele alabilirsiniz.

En önemlisi, durumsal içerik kullanıcıya bunu büyük bir dil modeli (LLM) değil, gerçek bir kişinin yazdığını gösterir.

Bu, çeşitli nedenlerle yapay zeka tarafından oluşturulamayan türden bir içeriktir.

Bunlardan en önemlisi, ayrıntılı tavsiye sunma yeteneğidir ve aynı zamanda durumsal temelli içeriğin doğası gereği kendisine uygun olduğu tonu (konuşmaya dayalı, otoriter ve uzman) korurken.

Tüm bunlardan dolayı, zaman geçtikçe Google’ın “durumsal içeriği” çok daha fazla ödüllendirmesini bekliyordum.


Üretken Yapay Zeka İçeriğinizin Geçmesi Gereken Çıtayı Belirliyor

Patrick Stox, Ürün Danışmanı ve Teknik SEO, Ahrefs

Deneyim sahteciliği yapmayın. Kendiniz gerçek değer katın veya başkalarından katkı isteyin.

İçerik oluşturma çıtası daha da yüksek olacak.

Yıllar boyunca, yalnızca içeriği yeniden yazmak bir sayfayı sıralamaya sokmak için yeterliydi ve birçok SEO uzmanı ve yazarı da tam da bunu yaptı.

Ancak üretken yapay zekanın içerik oluşturmayı her zamankinden daha kolay hale getirmesiyle, şimdiye kadar yaptığınızdan daha fazlasını yapmanız gerekecek.

Ek değer katmanın yollarını bulun.

İçeriği bir ürünle aynı şekilde düşünmeyi ve yinelenen bir yaklaşım benimsemeyi seviyorum.

Belirli bir bölüm ekleyebilir, bir bölümü daha fazla ayrıntıyla genişletebilir, önemli bir nokta ekleyebilir, bir şeyi daha iyi özetleyebilir, kişisel bir hikaye anlatabilir veya kendi bilgilerimden ek bilgiler ekleyebilirim.

Bir ürün karşılaştırma sayfasına fiyatlandırma, incelemeler, artılar ve eksiler, her ürünle ilgili kişisel deneyimler, benzersiz fotoğraflar veya farklı kategorilere göre dökümler ekleyebilirim.

Ayrıca deneyiminizi ve uzmanlığınızı da aktarmanız gerekir.

Genel içerik oluşturmak kolaylaştıkça, bir konuya yeni bilgi ekleme yeteneğiniz daha önemli hale gelecektir.

Eğer bu bilgiye sahip değilseniz, bilen birini bulun ve onunla röportaj yapın. Onlardan içeriği incelemelerini ve herhangi bir hata olup olmadığını kontrol etmelerini veya içgörülerini ve hikayelerini eklemelerini isteyin.


Üretken Yapay Zeka Temel Bir SEO Becerisi Olacak, Ancak Uzmanlığın Yerini Almayacak

Shelley Walsh, SEO İçerik Stratejisti, Arama Motoru Dergisi

2024’ün başlarında izlenecek alanlar üretken yapay zeka ve Arama Üretken Deneyimdir (SGE).

SGE’nin neleri götürebileceğine (tıklamalar) odaklanmak yerine, Google’ın neyi başarmaya çalıştığına odaklanmamız ve onların da içeriğe ve tıklamalara bizim kadar ihtiyaç duyduğunu unutmamamız gerekiyor.

Şu anda Google, steroidlerle ilgili öne çıkan bir snippet gibi SGE arama motoru sonuç sayfası (SERP) paneliyle denemeler yapıyor. Öne çıkan snippet’ler gibi, SEO uzmanları olarak, bilgilerin SERP’de nasıl görüntüleneceğine uyum sağlayabilir ve üzerinde çalışabiliriz.

Öne çıkan snippet’lerden kurtulduk ve ona karşı değil, üretken yapay zeka ile çalışacak şekilde gelişebiliriz.

Öncelikle SGE’nin tamamen yapay zeka tarafından oluşturulan bir bilgi paneli olmadığını anlayın. SGE, SERP’deki en iyi sonuçları toplar ve ardından bu sonuçların birleşik bir özetini oluşturmak için yapay zekayı kullanır.

SEO açısından, SGE’ye dahil edilebilmeniz için bu üst sonuçlarda yer almak her zamankinden daha önemli. Aynı zamanda veri ve bilginin kaynağı olmak, benzersiz ve değerli kavram ve içerik sağlamak anlamına da gelir.

Post-üretken yapay zeka dünyasındaki zorluk budur.

Google hala SGE’nin SERP’ye nasıl entegre edileceği konusunda denemeler yapıyor.

Google amaç ve tıklamalar arasında doğru dengeyi buldukça SGE’nin işlevi ve görünümü muhtemelen değişmeye devam edecektir. Google’ın kendi iş modelini yok etmek istemediğini unutmamak önemlidir!

Bize yol gösterecek ipuçları zaten mevcut. Yararlı içerik güncellemesini düşünün. Google, ilk elden deneyim sunan içeriğe yöneliyor; bir yazarın olağanüstü bilgi, uzmanlık ve otorite göstermesi gerekir. Bunun tanıdık geldiğine eminim. (YEMEK, kimse var mı?)

Düşünce liderlerine ve yetenekli uzmanlara olan talep artıyor; kapsamlı araştırma yapma ve benzersiz veriler sağlama yeteneğiniz, iyi içerik için çok önemlidir.

Üretken Yapay Zeka Araçları İçerik Üretimini Nasıl Etkileyecek?

ChatGPT ve Gemini (eski adıyla Bard) gibi araçlardan en iyi şekilde yararlanmak, gelişmiş yönlendirme gerektirir. Üretken yapay zeka, ilk bakışta, acemi biri için kullanıcı dostu değildir.

Bu, itfaiye hortumuyla çay yapmaya çalışmak gibi bir şey. Şu anda bizim idare edip kavrayamayacağımız kadar akıllı.

Bir yapay zeka aracından en iyi sonuçları almak için onu hatalarının ve bilgi boşluklarının farkında olacak şekilde eğitin. İyileştirmeye devam etmek için sonuçları yapay zekaya geri besleyerek istemleri katman ve zincirden oluşan iki yönlü bir diyalog geri bildirim döngüsü kullanın.

Yapay zeka harika bir yardımcıdır. Günlük üretkenliğinizi desteklemek için kullanın.

ChatGPT’nin yaratıcı olanakları katlanarak artıyor ve biz hala potansiyeli tam olarak kullanmaktan çok uzağız.

Örneğin, infografikler oluşturmak, verileri tablolar halinde sıralamak, düşünceleri özetlemek, transkriptler oluşturmak, raporlardaki tutarsızlıkları bulmak, geniş veri parçalarını taramak vb.

Yapay zeka, bilginizi ve yaratıcılığınızı mükemmel bir şekilde tamamlar, bu yüzden ona bu şekilde davranın. Yapay zekanın sizin için SEO rolünü üstlenebileceğini düşünme tuzağına düşmeyin.

En iyi sonuçları elde etmek amacıyla makineyi çalıştırmak için hâlâ uzmanlık ve deneyime ihtiyaç vardır.

SEO’da geliştirmeniz gereken temel beceri, maksimum verimlilik için üretken yapay zekayı iş akışınızın katmanlarına entegre etmektir. Yapay zeka gelişimi, endüstrideki bilgisayarların ilk günlerinden farklı değil.

İlk başta insanlar, elektronik tablolar ve grafik gösterimler gibi kapasiteyi gerçekleştirmek için kenarları zorlayana kadar onu bir daktilo gibi kullanmaya çalıştılar.

Yapay zeka aynı gelişim sürecidir; bu nedenle sınırları zorlamaya devam edin.

Yapay zekanın fikirlerin ve yaratıcılığın yerini alamayacağını unutmayın. İnsanlar olarak makineyi kullanmak hâlâ değer katabileceğimiz yerdir.

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Resim: Paulo Bobita/Arama Motoru Günlüğü