Dünyanın her yerindeki müşterilere hizmet veren en büyük İspanyol perakendeci ve distribütörlerinden biri ve ciroya nazaran üçüncü en büyük mağaza kümesi olan El Corte Inglés’in, kendi kripto borsasına sahip olmayı hedeflediği bildiriliyor. Bu gayeyle küme, 24 Mart tarihli El Confidential raporuna nazaran, perakendecinin 11 milyonluk müşteri tabanına “yeni bir yatırım konsepti” sunacak bir platform geliştirmesine yardımcı olacak Dört Büyük Firmadan biri olan Deloitte’u bünyesine kattı.

Dünyanın en büyük 3. mağazası kripto borsasını duyurdu!

Alınan bu karar, “bu alternatif yatırımlar dünyasına girmenin uygunluğu konusunda aylarca süren bir iç tartışmanın” sonucudur ve müşterilerin Bitcoin (BTC) üzere dijital varlıklarla ticaret yapmasına müsaade verecek olan Bitcor isimli yeni bir şirketin kurulmasını içerir.

Bitcor, “finansal hizmetler, döviz bozdurma ve döviz ticareti ile ilgili finansal işlemler” sağlamak için Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisine (EUIPO) zati kayıtlı ve Avrupa Komitesi tarafından onaylandı.

İspanya’nın kriptoya karşı tavrı

El Corte Inglés’in genel merkezinin bulunduğu İspanya’nın bu yılın başlarında, eyalet kurulu tarafından Comisión Nacional del Mercado de Valores (CNMV) taslağının onaylanmasının akabinde Bitcoin ve öbür kripto para ünitelerini resmi olarak düzenlemeye başlamaya karar verdiğini belirtmekte yarar var.

Bununla birlikte, İspanya Merkez Bankası lideri Pablo Hernández de Cos da dahil olmak üzere ülkedeki kimi değerli finansal figürler kripto para ünitelerine hala kuşkuyla yaklaşıyor.