Yetenekli sanatkarların ve ünlü isimlerin ilgisiyle global çapta ses getiren Türkiye merkezli Fluffy Polar Bears, NinjaSquad üzere NFT (benzersiz dijital varlık) projelerine bir yenisi daha ekleniyor. Birinci rock temalı sanal kainatı CoinTürk iştirakiyle hayata geçirdiklerini vurgulayan Rock’n’Verse‘in kurucularından Selçuk Eser, “Rock müziği, görsel sanatlar, moda tasarımı, oyun mühendisliği ve aktiflik tertipleri ile bir ortaya getiren çok disiplinli bir projeye başladıklarını duyurdu. Rock’n’Verse, memleketler arası seviyede tüm rock müzik topluluğunu buluşturan sanal bir cihana dönüşmek için gün sayıyor. Konser salonları, açık hava şenlik alanları, restoranlar, barlar, oteller, oyun platformları ve mağazaları içerecek bu cihan, müzisyeninden dinleyicisine tüm rockçılara açık olacak.

Rock’n’Verse, sanal gerçeklik gözlükleri (VR) kullanarak gerçek vakitli konserlere ve dünyanın dört bir yanından rock müzisyenlerinin gerçekleştireceği performanslara da konut sahipliği yapacak. Projenin üç evreden oluşan birinci serisine, SkinRunners isimli Rock Kümesine ilişkin 3333 adet NFT satışıyla çok yakında başlayacak” dedi. 2018 O Ses Türkiye finalistlerinden Bartu Gülhan’ın solisti olduğu SkinRunners kümesi, bu NFT projesi için Phoenix isimli bir müzik ve klip piyasaya çıkardılar.

“Her NFT satışında armağanlar dağıtılacak”

Oluşturulacak NFT koleksiyonları ve sanal kozmosla yaratılacak iktisadın, bağımsız rock müzisyenlerini ve plak şirketlerini de destekleyeceğini söyleyen Rock’n’Verse kuruculardan Beğenilen Vanlı, “Rock’n’Verse sayesinde birinci defa bir NFT projesi, sırf rock müzisyenlerine ve dinleyicilerine hitap edecek sanal kainata kaynak sağlayacak. Projeyle rock müzisyenleri tekli, albüm ve konserlerini bu platformdan dinleyicilerine ulaştırabilecek. Dünyanın her yerinden, tüm rock kümelerinin modülü olabileceği bu cihanda NFT satış fazları sırasında toplam pahası 100 bin doları aşan ikramlar dağıtılacak. Örneğin rock müziğin efsane isimlerinden Billy Sheehan imzalı binlerce dolar pahasındaki bas gitar, Selçuk Yapıt’ın costom üretim elektro gitarı ve tam 100 bin dolar pahasındaki özel üretim bir motosiklet, projenin çeşitli fazlarında armağan olarak dağıtılacak” dedi.

Birinci Metaverse NFT Rock Single Çıktı

Rock’n’Verse’ün birinci projesi olan hard rock kümesi SkinRunners’ın geçtiğimiz ayın sonunda yayınladığı Phoenix isimli birinci tekliyle projeye start verildiğini hatırlatan Rock’n’Verse Kurucusu Selçuk Eser, “Bas virtüözü Billy Sheehan’ın da konuk müzisyen olarak katıldığı Phoenix’in Spotify ve Youtube Music üzere platformlarda yayımlanmasıyla birinci faz da başlamış oldu.

Küme üyelerinin yaratıcı sanat yapıtlarını içeren, 3 farklı müziğin yayınlarıyla eşleşen ve toplam 3×3.333 NFT eser içeren NFT koleksiyonu, Rock’n’Verse platformunda önümüzdeki periyotta satışa sunulacak. Birinci koleksiyonun tamamı yayımlandığında 10 bin dolar pahasındaki birinci evre ikramlar de dağıtılmış olacak. Proje kapsamında satılacak NFT’lerin bir kısmı , Rock’n’Verse’te avatar olarak kullanılabileceği üzere kullanıcılara gerçek dünyada ve metaverse etkinliklerinde birçok ayrıcalık verecek. Ayrıyeten bağımsız müzisyenler Rock’n’Verse plak etiketiyle kendi müziklerini sanal cihanda yayımlayabilecek. Böylelikle müzik üreticilerinin telif hakları ve gelirleri uzun vadede korunacak” sözlerini kullandı.

“Rock’n’Verse global çapta rock müzik topluluğunun buluşma noktası olacak”

Projenin yatırımcısı olarak takımın bir kesimi üzere çalışmaktan keyif aldıklarını söyleyen CoinTürk Kurucusu Onur Ceddim ise Rock’n’Verse’e ait görüşlerini şu tabirlerle paylaştı: “Türkiye’nin en eski kripto para ve blok zincir platformlarından biri olarak, 2021 yılında Türkiye girişimcilik ekosistemine Fonbulucu ve Diici yatırımlarımızla aslında giriş yapmıştık. Artık de kendi ilgi alanımıza giren blok zinciri temelli bir proje olan Rock’n’Verse üzere global tesir yaratabilecek yenilikçi fikirleri destekleme kararı aldık. NFT’ler kıymet üreten, sanata ve sanatkarlara dünya sahnesinin kapılarını açan yenilikçi bir araç. Türkiye’de de hem sanat üreticileri hem de sanatseverler bu alana büyük ilgi gösteriyor. Ülkemizin daha evvel tüm dünyada tesir uyandıran Ninjasquad ve Fluffy Polar Bear üzere NFT projelerini hayata geçirdiğini biliyoruz. Bir NFT projesi olarak başlayacak ve buradan sağlanan kaynakla rock müzik topluluğunun bir ortaya geleceği bir Metaverse cihanına dönüşecek Rock’n’Verse’ün global çapta ses getireceğine inanıyoruz.”