Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 20 Aralık 2021 tarihinde kur muhafazalı TL mevduat sistemini açıklamıştı. Yeni sistemin açıklanmasıyla TL bedel kazanmış dolar kuru da denetim altına alınmıştı. Şimdi hayatımıza yeni giren bu sistem hakkında artık bir yenilik yapıldı.

Buna nazaran döviz kurundan TL mevduata geçerken yurt içinde yerleşik hukuksal bireylerin de Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) takviyelerinden faydalanabileceği açıklandı.


Döviz hesaplarının TL mevduata dönüşüm kurallarında yeni değişiklik

Resmi gazetede TCMB‘nin hükmî şahısların döviz ve altın varlıklarının TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümünün desteklenmesi hakkındaki değişiklik yayınlandı.

Yayınlanan bildiriler ile yurt içi yerleşik gerçek bireylerin yanı sıra hukukî bireylerin de artık yeni sistemden yararlanabileceği ortaya çıktı. Yani döviz ya da altın cinsinden mevduatlarının Türk lirası vadeli mevduat ve katılma hesaplarına dönüşmesi halinde mevduat ve iştirak fonu sahiplerine sağlanacak takviyelerden faydalanması mü mümkün olacak. Hukukî kişi için “Bankalar ve Merkez Bankasınca belirlenen öteki mali kuruluşlar hariç olmak üzere Türkiye’de yasal yerleşim yeri bulunan hukukî kişiler” sözleri kullanıldı.

Kur muhafazalı mevduat sistemine ise ilginin arttığı duyuruldu. Dolar yeni sistemin açıklanmasının akabinde 10,5 düzeylerine kadar gerilemişken şimdilerde ise 13,8 düzeyinde süreç görmeye devam ediyor. Merkez Bankası faiz kararı ve FED kararları da kıymetli gelişmeler olacaktır.