Uzun müddettir 13,60 civarında yatay seyreden dolar Ukrayna krizinin tesiriyle üst taraflı hareket etmeye başladı. Gün içinde 13,82 düzeylerine kadar çıkan dolar direkt olarak Ukrayna Rusya gerginliğinden etkileniyor.

Geçtiğimiz yıl kurda yaşanan çalkantıların önüne geçilmesi için Kur Muhafazalı TL mevduat sistemi duyurulmuştu. Hakikaten 18 düzeylerine kadar yükselen dolar buradan 10,5 civarına kadar düşmüştü. Bir müddettir de 13,50 düzeylerinde seyreden dolar artık küresel nedenlerden ötürü tekrar harekete geçti.

Dolar tekrar yükselişe geçti!

Rusya Ukrayna krizi tüm piyasaları etkilemiş durumda. Yaşananlardan altın, dolar ve kripto paralar da etkileniyor. Gerginliğin sebebiyle altın bir müddettir tepe yapmış durumda. Dolara kıyasla sert bir yükseliş gösteren altının gramı 830 TL düzeylerinde.

Kripto paralar ise çakılmış durumda. Bitcoin ve Ethereum haftaya paha kaybederek başladılar. Ukrayna ve Rusya cephesinde yaşanan her şeyin piyasalar üzerinde tesiri oluyor. Son gelişmelerin akabinde artık de dolar üst taraflı hareketine başladı. Bir müddettir 13,50 düzeyinde devam eden dolar artık 13,80 düzeyini aşmış durumda.

Borsa İstanbul’da BIST100 endeksi güne yüzde 2,11 oranında ve 43,06 puanlık düşüşle 1.995 puandan başlamıştı. BIST turizm paylarında günlük düşüş yüzde 8’e yaklaştı. Bölgedeki gerginlik piyasalar üzerinde daha ne üzere tesirlere sahip olacak bekleyip göreceğiz.