Dolar/TL kurundaki çalkalanmalar bir müddettir vatandaşın canını sıkacak cinsten. Merkez Bankası’nın Kasım ayında faizi indirmesiyle artmaya başlayan dolar yeni bir rekor daha kırdı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaptığı açıklamalarla dolar yeni bir rekora daha imza attı. Erdoğan, faizi de enflasyonu da indirmekte kararlı olduğunu açıkladı. Bunun akabinde dün akşam saatlerinde dolar 13,95 lira ile yeni tarihi tepesini gördü. Dolar/TL, gece uzunluğu 13 liranın üzerinde seyrederken sabah saatlerinde 13,30-13,50 bandında karşımıza çıkıyor. Tıpkı vakitte euro da rekor kırdı. Euro 15,30 bandında süreç görüyor.

Dolar aldı başını gidiyor! Kurlarda son durum ne?

Erdoğan, “Faiz sebep, enflasyon sonuçtur. Faizi şu anda düşürüyoruz ve enflasyonun da inşallah düştüğünü daima birlikte göreceğiz” “Biz kur faiz enflasyon sarmalında yaşamayacağız”. “Yatırımı ve üretimi engellemelerine de müsaade etmeyeceğiz. Biz bu sarmaldan çıkacağız. Bu sarmaldan çıkmamızı istemeyenler kur oyunları ile bizi yine bu oyuna çekmeye çalışıyorlar. Bu kere bunu başaramayacaklar. Ülkemiz artık bu kısır döngüyü kırma evresine gelmiştir ve artık buradan dönmeyeceğiz.” tabirlerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu açıklamalarından sonra dolar ve euro, Türk Lirası karşısında rekor düzeylere çıktı. Aralık ayında Merkez Bankası’nın faiz oranlarını bir daha düşürmesi de olası. Yeni yıla girerken durumların ne olacağı bilinmeyen diyebiliriz. Siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize bildirmeyi unutmayın.