Son vakitlerde akaryakıta yapılan üst üste artırımlar vatandaşı canından bezdirmişti. Artık ise bir doğalgaz artırımının haberi geldi. Boru Sınırları İle Petrol Taşıma Anonim Şirketi (BOTAŞ), 2022 yılı Nisan ayı doğalgaz toptan satış fiyat tarifesini internet sitesinden duyurdu.

Doğalgaza zam! İşte yeni fiyatlandırma

Yapılan açıklamada: “Bilindiği üzere, doğal gaz ithal bir güç kaynağı olup, %99’dan fazlası yapılan memleketler arası muahedeler çerçevesinde yurt dışı arz kaynaklarından temin edilmektedir. 2021 yılı başından itibaren Dünya ve Avrupa güç piyasalarındaki tüketicilerin, piyasalarda yaşanmakta olan olağandışı ve harikulâde dalgalanmalara bağlı olarak fahiş güç fiyatlarına maruz kaldıkları kamuoyu tarafından da yakinen bilinmekte olup, bütün dünyada yaşanan yüksek güç fiyatları bugüne kadar tüketicilerimize birebir oranda yansıtılmamıştır. Bununla birlikte, artan maliyetlere karşın bu periyotta tüketicilerimize devletimiz tarafından %76 oranında takviye sağlanmıştır. Öteki taraftan, Evsel Güç Fiyat Endeksine (HEPI-Household Energy Price Index) nazaran konutlarda, Avrupa ülkeleri ortasındaki en düşük fiyatlı doğal gaz ülkemizde kullanılmaktadır.” tabirleri kullanıldı.

Ayrıyeten 1 Nisan 2022 tarihi prestiji ile tüketicilerimizi imkanlar çerçevesinde minimum seviyede etkileyecek formda doğal gaz satış fiyatlarında bir düzenleme yapılması zorunluğu ortaya çıkmıştır. Bu kapsamda, 1 Nisan 2022 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere; Elektrik üretimi için kullanılan doğal gazın satış fiyatında %44,30, Elektrik üretimi haricinde kullanılan doğal gazın satış fiyatında %50, Konutlarda kullanılan doğal gazın satış fiyatında %35 oranında artış yapılmış olup, bu artışa karşın konutlarda kullanılan doğal gazın her bir metreküpüne Devletimiz tarafından %70 oranında dayanak verilmeye devam edilecektir.” sözleri eklendi.