Avrupa’da doğalgaz fiyatları bir nebze rahatladı. Rusya’nın, Ukrayna sonundaki birtakım birliklerin geri dönmeye başladığını duyurması sonrası olumlu gelişmeler yaşandı. Bu duyuruların akabinde Avrupa’da doğalgaz fiyatlarında gerileme yaşandı.

Avrupa’da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğal gaz ticaret noktası da kıymetli bir atılım yaptı. TTF’de süreç gören mart vadeli kontratları fiyatı yüzde 15 geriledi.

Doğalgaz fiyatları yüzde 13 düştü!

Küresel manada yaşanan gelişmeler doğalgaz ve akaryakıt fiyatlarına direkt olarak yansıyor. Bilhassa Rusya ve Ukrayna ortasında yaşanan gerginlik de bir müddettir fiyatlara yansıyor. Her yeni gelişme de beraberinde farklı bir sonuç doğuruyor.

Dün 83,60 Euro‘ya kadar yükselen mart vadeli doğalgaz kontratları, günü 80,77 Euro düzeyinde tamamlamıştı. Doğalgaz fiyatı, bugün dünün kapanışına nazaran yüzde 15 düşüşle 68,50 Euro’dan süreç görmeye başladı.

Avrupa, tükettiği doğalgazın yaklaşık yüzde 40’ını Rusya’dan ithal ediyor. Münasebetiyle bu bölgede yaşanan her gerginlik de yalnızca o bölgedeki insanları değil dünya nüfusunu etkileyebiliyor. Rusya ise gazını kıtaya yüklü olarak Belarus ve Polonya üzerinden geçen Yamal-Avrupa, Baltık Denizi’ni kullanan Kuzey Akım boru sınırları ve Ukrayna üzerinden gönderiyor.

İki taraf ortasındaki gerginlik daha ne kadar sürecek ya da ne üslup sonuçlar doğuracak bilinmez lakin doğalgaz fiyatlarının akabinde akaryakıtta bir düzgünleşme olması herkese rahat nefes aldıracaktır.