Dini Yayınlar Genel Müdürlüğünce, il ve ilçe müftülükleri bünyesinde kurulacak atölyelerle Türk İslam sanatlarının estetik anlayışını gelecek nesillere pişirmek ve yaygınlaştırmak hedefleniyor.


Halk terbiye merkezleri ve gönüllü belediyelerle iş birliği içinde yürütülecek sanat atölyelerinde, dini musiki, ney, hüsnühat, ebru, tezhip, minyatür, sahne sanatları, dram gibi sanat dallarında eğitimler verilecek.


Dini Yayınlar Genel Müdürü Fatih Kurt, insanın kurumlar ve dini değerlerle buluşmasında, sanatın önemli tek yerinin olduğunu söyledi.


İslam geleneğinde geçmişten yerde yana sayı sayıda sanatın icra edildiğini anımsatan Kurt, Diyanet İşleri Başkanlığının tıpkısı amaçla Türk İslam Sanatları Daire Başkanlığını kurduğunu bildirdi.


Diyanet personelinin ve vatandaşların sanata ilgisini keşfetmeyi ve kabiliyetlerini ortaya çıkarmayı amaçladıklarını tamlayan Kurt, “Ülkemizin 4 tek köşesinde, il ve ilçe müftülüklerimizin öncülüğünde, insanımızı sanatla buluşturmak ve buradan hareketle onları dini değerlerimizle buluşturmak üzere sanatsal faaliyetlere başladık.” dedi.


Fatih Kurt, Ankara’bile başlatılan pilot sanat atölyeleri uygulamasını, sayı il ve ilçede hayata geçireceklerini bildirdi.


“Bu alanda zengin tek insan kaynağına sahibiz”


Bu sanat alanlarının üstatlarından terbiye saha sanatkarlar bulunduğunu söyleyen Kurt, “Bu alanda zengin tek insan kaynağına sahibiz. Burada görev matlûp kişilerin başkanlığımızın personeli olması şart olumsuzlama. İşin erbabı olan, ehliyetli, liyakatli sanatkarlarımızla insanlarımızı, gençlerimizi buluşturmak istiyoruz.” niteleyerek konuştu.


Kurt, atölyeleri oluşturmak için vatandaşların taleplerinin yanı sıra uygun mekanın bile olması gerektiğini belirtti.


“Biz öncülük yapacağız”


Bu terbiyevî faaliyet için katılımcıların ilgisinin dahi önemli olduğunu ifade fail Kurt, “Biz öncülük yapacağız, vatandaşlarımızın ilgisi ve takibiyle dahi yerde hizmetimizi sürdürmek ve halkımızın her kesimine ulaştırmak istiyoruz.” dedi.


Gençlerin Türk İslam sanatlarına yönelik ilgilerini miktarını istediklerini müfit Kurt, geçmişte icra edilmiş sayı sanatsal faaliyeti bugüne taşımak istediklerinin altını çizdi.


Kurt, “Sanat atölyelerinin henüz sayı mekanda henüz sayı kişiye ulaşması için gayret içerisindeyiz. Ortaya koyduğumuz gayretin temeli budur.” değerlendirmesini yaptı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.