Bir ajans reklamvereni açısından işimiz eğlenceli ve heyecan verici ama aynı zamanda zorlu ve zahmetli.

Sayısız sektör ve hedefi kapsayan kapsamlı kampanyaların her biri, doğru hedef kitleye yaklaşmak ve müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için en iyi dijital medyayı geliştirme gibi göz korkutucu bir görev sunabilir.

Projelerin kapsamı asla herkese uyan tek boyutlu bir şekilde belirlenmemeli, ancak zamandan ve endişeden tasarruf etmenizi sağlamak için süreciniz de öyle olmalıdır.

Soruyu Anlamak

Bir müşterinin ihtiyacıyla karşı karşıya kaldığımızda, nereden başlayabileceğimizi anlamak için sonunda nerede olmamız gerektiğini anlamak çok önemlidir.

Çoğu zaman birden fazla hedef vardır; örneğin farkındalık yaratmak ama aynı zamanda potansiyel müşteriler yaratmak.

Bu bir çırpıda başarılamaz; etkili bir şekilde biri diğerine yol açar.

Müşteriye şu soruyu sorun: “Sonunda ne başarı olarak kabul edilir?”

Yıllar boyunca hepimizin pek çok farklı pazarlama hunisi varyasyonu gördüğümüzü biliyorum, ancak basitleştirmek gerekirse, bu, ilk değerlendirme setinizin bir parçası olmalıdır.

Hedefleri Anlamak

Farkındalık

Bugün yaptığınız işin karşılığını çoğu zaman bugün ödemeyeceğinizi söylemek isterim; ancak bir gün alacaksınız.

Bu, ekibinize ve müşterilerinize aktarmanız gereken uygun zihniyettir.

Burada yaptığınız iş, harcama durduğunda potansiyel müşterilerin de durduğu ücretli potansiyel müşteri yaratma kampanyalarının aksine, gelecekte temettü getirecek ve ücretsiz faydalarla sonuçlanacaktır.

Bu hedefe ulaşmaya yönelik taktikler şunları içerir:

Düşünce

Orta yol ya da benim “düşünceli izleyici” dediğim kişi genellikle sizin kim olduğunuzu bilir.

Göreviniz onların dönüşüm için muhtemel bir aday olduğunuzu, yani sizden satın almaları gerektiğini anlamalarına yolculuklarında yardımcı olmaktır.

Bu hedefe ulaşmaya yönelik taktikler şunları içerir:

Aksiyon

Potansiyel olarak sizi arayan kişilerin yanında olmak, müşteri yolculuğundaki döngüyü kapatmanın anahtarıdır.

Bu hedefe ulaşmaya yönelik taktikler şunları içerir:

Yolculuğu Anlamak

Kitleler sektörler, ürünler ve hizmet türleri arasında çok fazla farklılık gösterir.

Bir hedef kitlenin genellikle çok kısa bir yolculuğu olduğu durumlarda, çabalarınız SEO veya PPC ile eylem aşamasına daha iyi odaklanabilir.

Temel olarak, ilk dokunuşla dönüşüm aradıklarında orada olun.

Farkındalık, neredeyse iki düzine temas noktasının bulunduğu, araba alıcıları gibi uzun yolculuk yapan bir kitle için kritik bir bileşen olmalıdır.

Reklamınızı görecek kişilerin çoğunun bu hafta, ay ve hatta belki de yıl müşteriniz olmayacağını anlayın. Göreviniz, yolculuklarının ne zaman başlayacağına dair aşinalık yaratmaktır.

Marka bilinirliğini erkenden artırmak, dönüşüm için gereken toplam temas noktası miktarını artırabilir.

Hedef kitlenizi veya yolculuklarını iyi tanımıyorsanız ödevinizi yapın.

Hedef kitleleri, güncel trendleri ve davranışları daha iyi anlamanıza yardımcı olabilecek çok sayıda kaynak mevcut; örneğin Think With Google’ın Tüketici Analizleri bölümü.

Ayrıca dahili müşteri satış ekibiyle konuşmaktan zarar gelmez. Ortak davranışları, ideal arama terimlerini ve potansiyel müşterilerin yolculuk boyunca markayla genellikle nerede etkileşime girdiğini biliyorlar.

Kapsam Belirleme Fırsatı

Sürecin bu noktasında, huni genelindeki talebi, potansiyel müşteriyi ve ağırlıklı ihtiyaç düzeyini anlamalısınız.

Bu artık bütçe dahilinde muhtemelen ne tahmin etmeniz gerektiğini anlamanıza olanak tanıyacaktır.

Medya Analizi İpucu

PPC, SEO ve ücretli sosyal ağların kapsamını belirlemek genellikle kendi kendine hizmet eden bir süreç olsa da, medya planlaması çoğu zaman yardımcı olacak birçok kaynak gerektirebilir.

Ayrıca kampanya süresi veya aralıklarla reklam yayını ihtiyaçları hakkında bilgi sahibi olarak hazırlıklı olmak en iyisidir. Coğrafi ihtiyaçları anlamak, satıcı temsilcinizi harcama bilgileri sağlamaya hazırlamanıza da daha iyi yardımcı olacaktır.

Maliyet hakkında fikir sahibi olmak, nerede reklam verebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Oyununuz basılı mı, ev dışı mı, TV yayını mı yoksa bunların hepsi mi olacak?

DMA düzeyinde reklamcılık için, çeşitli yaş gruplarına yönelik cinsiyete göre nüfus bilgileri sağlamak üzere SQAD gibi araçları kullanabilirsiniz. Ayrıca istediğiniz coğrafi bölgelerdeki TV ve radyo maliyetlerini tahmin etmenize de olanak tanır.

SQAD’den ekran görüntüsü, Kasım 2023

Sosyal Analiz İpucu

Henüz sosyal medya reklamları oluşturmamız için bize izin verilmedi, ancak bu, hedef kitlemizin ne kadar büyük olduğuna ve bundan ne kadar kapsama alabileceğimize dair bir fikir edinmek için bir potansiyel müşteri kampanyası oluşturamayacağımız anlamına gelmiyor. bu alan.

Bu, Meta, X, LinkedIn Reklamları, Snapchat ve daha fazlası gibi en iyi sosyal medya platformlarının çoğunda mevcuttur.

Bir kampanya oluşturmaya başlamanız yeterli.

Daha önceki “sorma” süreci noktasından itibaren, ücretli sosyal medyanın farkındalık için mi yoksa trafik çekmek için mi kullanıldığına dair genel bir fikre sahipsiniz.

Bu Facebook Reklamları örneğinde, coğrafi ihtiyaçlarınızı, demografik bilgilerinizi, ilgi alanlarınızı vb. girmenin size kitle boyutunuz, tahmini erişiminiz veya tıklamalarınız hakkında genel bir fikir vereceğini görebilirsiniz.

Bu sayıları özetleyin ve ardından sıklık duygusu kazanmak için gösterimleri erişim rakamına bölün. Haftada en az bir kez izleyicilerinizin önünde mi bulunuyorsunuz?

Facebook Reklamlarından resim, Kasım 2023

PPC Analizi İpucu

PPC rakiplerinin tam ölçekli analizine girmek istemiyoruz; Bu, tam dijital şirketinizin onayını aldığınız aşamaya gelmelidir.

Şimdilik Semrush gibi bir araçtan yararlanmayı deneyin; Doğrudan rakipler isteyin ve bunları SpyFu gibi rekabetçi bir araçta inceleyin. Burada, ücretli anahtar kelime kapsamı hakkında fikir edinebilirsiniz.

Kaç anahtar kelimeyi hedeflemeniz gerekebileceğini ve ne kadar harcama yapmanız gerekebileceğini görebilirsiniz.

Ayrıca rakipleri ve toplamda hedeflenen tüm anahtar kelimeleri ve bunların hedef kitlenizle ne kadar yakından ilişkili olduğunu inceleyin.

Hiçbir dijital analiz aracı mükemmel değildir, ancak bunun gibi bir hizmet, tahmini harcama yerine bir rakamı havadan almak için mükemmeldir.

SpyFu’dan ekran görüntüsü, Kasım 2023

SpyFu’dan ekran görüntüsü, Kasım 2023

SEO Analizi İpucu

Başlangıçta genel anahtar kelime varlığınızın ne kadarının eldeki müşteri veya yönetim sorusuyla ilgili olduğunu anlamak için alan adınızı Google Search Console’un Performans-Arama Konsolu bölümü gibi bir sıralama değerlendirme aracıyla çalıştırın.

Niş görünürlüğünüz ciddi şekilde azalıyorsa, Organik Arama’daki içerik sıralama türlerine üstünkörü bir bakış, yeterli olması için gerekli olan ideal içerik fikri, oluşturma ve tanıtım miktarını anlamanıza olanak sağlayacaktır.

Google Search Console’dan ekran görüntüsü, Kasım 2023

Zaman Hepimizin Daha Fazlasına İhtiyaç Duyduğu Bir Şeydir

Müşterilerimizin kapsam belirleme ihtiyaçlarına yönelik gerçek bir anahtar teslim çözüm yoktur, ancak yaklaşan kampanyanızda size en iyi adımı atmak için zamandan ve kaynaklardan tasarruf sağlayacak bir süreç oluşturmaktan asla zarar gelmez.

Soruyu bilerek müşteri hedeflerinizle gönül rahatlığıyla yüzleşebilmek ve aynı zamanda hedef kitlenizin kapsamını anlamak harika bir duygu!

Daha fazla kaynak:


Öne Çıkan Görsel: Roman Samborskyi/Shutterstock