Merkeziyetsiz Finans, süreç içerisinde hiçbir merkezi bir yapı barındırmayan ve tamamiyle blokzinciri üzerinde çalışan yazılımların işleyişi yönettiği finans ekosistemi olan DeFi nedir? DeFi ile nasıl gelir elde edilir? DeFi ile ilgili merak edilenleri açıklıyoruz.

1- DeFi nedir?

DeFi, merkezi bir otorite olmadan global finansa bakan geniş bir kavramdır; giriş manilerini azalttığı ve yatırımcılara kâr etmeleri için yeni fırsatlar sunduğu söylenen bir süreçtir.

“Merkezi olmayan finans ”ın kısaltması olan DeFi , en yaygını Ethereum (ETH) olan halka açık blok zincirleri aracılığıyla sunulan finansal hizmetler için her şeyi kapsayan bir tabirdir.

DeFi ile kullanıcılar, faiz kazanma, borç alma, borç verme, sigorta satın alma yahut varlık alım satımı üzere bankayla yaptıkları birebir vazifeleri üçüncü bir taraf olmadan gerçekleştirebilir. Uygulamada, kullanıcılar tipik olarak, kullanıcıların bir hesap açmadan varlıkları aktarmaya başlamalarını gerektiren merkezi olmayan uygulamalarla (DApp’ler) etkileşime girer.

DeFi’nin yararları, bilhassa banka hesabı olmayan nüfus için daha düşük bir giriş pürüzü ve platformu işletenlere kıymetli fiyatlar ödeyerek direkt kullanıcıdan aktarılan ödüllerle daha yüksek yarar fırsatlarıdır.

2- DeFi randımanları neden bu kadar yüksek?

Bir aracı tarafından alınan artan talep ve azaltılmış fiyatların bir kombinasyonu, yatırımcılar için daha yüksek ödül fırsatları ile sonuçlanır.

Merkezi olmayan finansla ilgili kullanım örnekleri, pasif gelir elde etmek için birkaç yeni yol açtı. Kullanıcılar fonlarını bir tasarruf hesabına yatırdıklarında bir bankanın faiz ödemesi üzere, DeFi protokolleri de süreçleri onaylamak ve pay ispatı (PoS) konsensüs düzeneği üzerinden süreçleri yürütmek için kaynak olarak dijital varlıkları fiyat.

Akabinde, lokal tokenler ve protokol fiyatları aracılığıyla sağlanan yüksek kaldıraç talebi nedeniyle yüksek getiriler bir mümkünlük haline gelir. DeFi ekosistemi olgunlaştıkça ve benimseme büyüdükçe, birçok kullanıcı fırsatların bolluğunun farkına varıyor ve büyüyen sanayiyi daha da teşvik ediyor.

3- Pasif olarak kazanmanın birtakım teknikleri nelerdir?

DeFi içinde, randıman çiftçiliği, stake etme ve borç vermenin pasif yarar için karlı yollar olduğu kanıtlanmıştır.

DeFi üç yıl evvel doğduğundan beri çeşitli gelir yaratma prosedürleri ortaya çıktı. Artık, yatırımcıların her biri farklı ödül fırsatları vaat eden çeşitli merkezi olmayan protokoller ve öbür akıllı mukavele uygulamalarına rastlamaları olasıdır. En yaygın pasif gelir fırsatları ortasında randıman çiftçiliği (likidite madenciliği), stake etme ve borç verme yer alır.

Randıman çiftçiliği yahut likidite madenciliği, kullanıcının mevcut kripto para ünitelerini alır ve daha fazla kazanmak için onlara yatırım yapar. Strateji, yatırımcıların varlıklarının bir kısmını, fonların DeFi protokolleri aracılığıyla öteki projelere yine dağıtılacağı akıllı mukaveleye dayalı bir likidite havuzunda paylaştırmasını gerektiriyor. Kullanım için gerekli fiyatlar, mükafatlar aracılığıyla kullanıcıya iletilir.

Tahminen de anlaşılması en kolay olanı, staking’in kullanıcıların tokenlerini akıllı bir kontratta kilitleyerek birebir tokenden daha fazla kazanmalarına müsaade vererek pasif gelir elde etmelerini sağlamasıdır.

Özünde süreç, bir kullanıcının klâsik fonlarını yatırabileceği klâsik bir bankaya misal. Temel fark, yol boyunca bir kullanıcının faiz ödemesini kesecek olan daha az aracıdır. Kullanıcılar daha sonra mevcut varlık bakiyeleriyle gerçek orantılı olarak ek gelir elde edebilirler. Bu modelin yararları, daha sonra kullanıcılarını varlıkları daha uzun bir müddet boyunca kilitlemeye ve gelir karının bir kısmını almaya teşvik edebilen DeFi projesinin kendisine daha da uzanıyor.

4-Peki ya borç verme?

Buna karşılık, borç verme, kullanıcıların fonlarını Aave (AAVE) üzere bir borç verme yahut borç alma platformuna yatırarak bir likidite sağlayıcısı olmalarına imkan tanır.). Öbür bir kullanıcı daha sonra bu fonları örneğin %9 faiz oranıyla ödünç alabilir. Borç verenin, fiyatlar ödendikten sonra, bilhassa klâsik araçlarla karşılaştırıldığında dikkate paha bir faiz ödemesinden sonra %8 kazanması mümkündür. Fiyat artışı bu protokollerin temeline benzetilebilir. Burada, merkezi olmayan bir borsa (DEX), herkesin likidite ödeyebileceği bir dizi token çifti içeren bir likidite havuzu oluşturacaktır. Kullanıcılara daha sonra, her biri kullanıcının havuzdaki hissesini temsil eden LP jetonları verilir. Jetonlar daha sonra takas fiyatlarının bir kısmıyla birlikte kullanılabilir. APY’ler ekseriyetle öbür DeFi platformlarından daha yüksektir, lakin borç verme kalıcı kayıplarla karşılanabileceğinden ekseriyetle biraz daha fazla risk taşırlar.

5- Bu durumda hangi platformları kullanabilirim?

Çağdaş araçlar, varlık maruziyetini çeşitlendirerek ve daha süratli reaksiyon müddetleri için yapay zekayı güçlendirerek kar sürecini güzelleştirebilir.

DeFi getirileri umut verici görünse de, yatırımcılar temkinli olmaya devam etmeli ve DeFi’de bile “hızlı güçlü olma” planlarının mevcut olmadığını hatırlamalıdır. Bunun yerine, kullanıcıların pasif gelir yaratma yollarını kullanması için blok zincirinin nasıl çalıştığı ve otomatikleştirilmiş bir piyasa yapıcının (AMM’ler) ne olduğu üzere hususlarda asgarî seviyede farkındalık gereklidir. Ayrıyeten, birinci DeFi projeleri, kullanıcıların ellerinde kâfi sermayeye sahipken epey tecrübeli olmalarını gerektiriyordu.

SingularityDAO, yapay zeka takviyeli bir DeFi portföyü aracılığıyla kripto para varlıklarının ticaretini yaparak getiri üreten ve kullanıcılara çok çeşitli kripto tokenlerine erişim sağlayan birkaç platformdan biridir.

Bu belirteçler, profesyonel tüccarlar ve yapay zekanın bir kombinasyonu tarafından yönetilen varlık kümeleri olan DynaSets olarak bulunur. Varlıklar bir DynaSet’e yatırıldıktan sonra, kullanıcılar bir DynaSet’teki hisselerini temsil eden LP jetonlarını tahsis edebilir. Dinamik Varlık Yöneticisi seçeneği, getiri elde etmek emeliyle varlıkları, piyasa bilgilerine ve trendlere dayalı olarak madeni para ticareti yapacaktır.

Şirket, DynaSet eserlerinin performansının tanınan dijital varlıkların sayısını –– Bitcoin (BTC) %13,6 ve Ethereum (ETH) %18 oranında aştığını argüman ediyor.

Akıllı mukaveleler Dynaset’leri güçlendirdiğinden, kullanıcılar birden fazla likidite havuzunda anında reaksiyon verme ve ticaret yürütme avantajına sahiptir.