Bitcoin kelam konusu olduğunda, bilhassa de öbür kripto para üniteleri ile karşılaştırıldığında, güç kullanımı ve çevresel tesiri hakkındaki tartışmalar, daima lisana getiriliyor. Bu tartışmalar bilhassa de son yıllarda epeyce arttı. Pekala bu manada Cardano ne durumda? Gelin yazımızın devamından daima birlikte inceleyelim.

Datalar, Cardano’nun Bitcoin’den 47.000 kat daha verimli olduğunu gösteriyor!

En büyük Proof-of-Stake (PoS) varlığı Cardano’nun (ADA), Proof-of-Work (PoW) amiral gemisi kripto para ünitesi Bitcoin’den 47.200 kat daha fazla güç verimli olduğu ortaya çıktı.

Cardano için Tüm Ağ TWh’sinin güç kullanımı 0,00277429’dur; Buna karşılık, Cardano Blockchain Insights tarafından yayınlanan istatistiklere nazaran Bitcoin, Ukrayna ve Norveç üzere tüm ülkelerden yılda 131.0 TWh daha fazla kullanıyor.

Cardano, Bitcoin’den 47.2K daha güç tasarruflu. Kaynak: Cardano Blockchain Insights

Bununla birlikte, Bitcoin’in güç tüketimi ve çevresel tesiri konusundaki tartışmalara karşın, CoinShares tarafından 25 Ocak 2022’de yayınlanan bir raporun tahlilinde, BTC’nin 2021’de global karbondioksit (CO2) emisyonlarının sadece %0,08’ini oluşturduğunu belirtti. Ağın güç tüketimini eleştiren tartışmaların abartılı olduğu görülüyor.

Bitcoin’in etraf üzerindeki tesiri şişirilmiş üzere görünse de, Cardano’nun ölçeklenebilirliğini kripto muadilinden 47.200 kat daha fazla güç verimli olması küçümsenemez.

Cardano’nun 2022’de ölçeklendirmeyi planladığı 11 tekniği daha evvel vurgulamıştık. Zincir dışı bilgi süreç fonksiyonelliğinin, Cardano’nun blok zinciri dışında yürütülen süreçler için daha fazla çekirdek ağ verimliliği sağlamasına yardımcı olmanın yollarından biri olduğu söylenmişti.