Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, dün Twitter’dan yaptığı açıklamada, Bilim Heyeti’nin “salgınla çabada gelinen noktayı ve kısıtlamaları tekrar değerlendirmek” için bu akşam toplanacağını belirtti. Bu toplantının akabinde kritik açıklamaların geleceğini belirten Koca, toplantının akabinde dikkat alımlı açıklamalarda bulundu.

Koca, toplantının akabinde düzenlediği basın toplantısında, zarurî COVID-19 önlemlerine ait yeni kararları açıkladı. Açıklamada Koca‘nın olağana dönüşte son evrede olduğumuzu belirtmesi dikkat çekti.

Tüm COVID-19 tedbirleri kaldırıldı!

Koca, evvel açık havada maske kullanma zorunluluğunun kaldırıldığını bildirdi. Ayrıyeten Koca, havalandırmanın kâfi olması ve tıpkı yerde bulunan öbür şahıslarla ortamızda kâfi uzaklık olması durumunda kapalı yerlerde maske takma zorunluluğunun ortadan kalktığını kaydetti. Lakin bu noktada artık kıymetli olan ferdi korunmadır; Kişinin şahsî korunma için gerekli tedbirleri alabileceğini belirterek, her ihtimale karşı maske taşımaya devam etmemizi tavsiye etti.

Açık ve kapalı yerlerde uygulanan maske zorunluluğunun kaldırılmasına ek olarak Koca HES kodu kaidesinin da kaldırıldığını belirtti. Bu da artık rastgele bir kurum ve kuruluşa girerken HES kodunun gösterilmesine gerek olmayacağı manasına geliyor.

Koca, rastgele bir hastalık belirtisi göstermeyen bir bireyden artık PCR testi istenmeyeceğini kaydederek, COVID- 19 tespit edilen bir sınıfta iki kişinin olması durumunda uygulanan tüm sınıfı karantinaya alma uygulaması kaldırıldı. Koca, bundan bu türlü yalnızca hasta öğrenciyi tecrit ve karantina altına almanın kâfi olacağını söz etti.