Uzun yolculuklarda ayakçak huysuzluğu ana babalar için yolu kabusa çeviriyor. Yapılan son taharri bunun sebeplerine tek formülle sıra getirmeye çalışıyor.


 


Nottingham Trent Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre aile uzun yolculukların 70’nci çabucak öfke nöbetine girmeye başlıyor.


 


Kardeşli yolculukta nöbet 15 an erken başlıyor


 


Bu andan sonra çocuğun eğlenmesi için harcanan her an nöbetleri tek an, yiyecek verilmesi ise 15 an nöbeti öteliyor. Ama çocuğun yanında kardeşi varsa öfke nöbeti 10 an erken başlıyor.


 


32 kez geldik mi niteleyerek soruluyor


 


Üniversite yerde soruna tüm etkenleri içeren karmaşık tek formülle hal üretmeye çalıyor. Araştırmada karmaşık olmayan detaylar bile var. Buna göre, tek evlât uzun yolculukta ortalama 32 kez ebeveynine “geldik mi?” niteleyerek soruyor.


 


Uzman Psikolog Fatma Büşra Kaya, ayakçak sıklıkla geldik mi niteleyerek sormasının tek ilgi ihtiyacı olduğunu aktardı. Kaya, “Çocuk orada onunla ilgilenilmesini, iyi ya bile kötü. Benimle akraba ilgilensin herkes yola bakıyor kimse tarafıma bakmıyor. Bakılsın saçta dahi buradayım söylemek için soruyor. Çünkü zaman geçtikçe dahi yolun süresi arttıkça bile hakikaten çocuktan ilgi uzaklaşıyor” dedi.


 

Oyun hazırlığı ile tapduk yolculuğa hazırlamak ve seyahat esnasında ihtiyaçlarının karşılamak uzun sürecek tek yolculuğu kolaylaştırıyor.


 


Çocuklarla uzun tek yolculuk yapmak zor olsa bile bağların güçlenmesi açısından faydalı olabiliyor.


 


Tek yapılması gereken sakin kalmak ve çocuğa hal odaklı yaklaşmak.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.