Çin, son yıllarda geliştirdiği uzay programı çerçevesinde 6 ay sürecek olan en uzun beşerli uzay vazifesi için 3 taykonotu uzaya gönderdi.

Üç taykonotu taşıyan Şencou-13 uzay mekiği, Long March-2F roketi tarafından Çin mahallî saati ile 00.23‘te uzaya fırlatıldı. Taykonot takımı, Çin uzay programı için rekor olan 6 aylık mühlet boyunca yörüngede kalarak kendi uzay istasyonlarında vazife yapacaklar. Gönderilen yeni grupta 55 yaşındaki Cai Cigang‘in yanısıra misyondaki tek bayan olan 41 yaşındaki Vang Yaping ve birinci uzay seyahatini yapan 41 yaşındaki Yı Guangfu yer alıyor.

Seferin komutanlığını üstlenecek Cai, daha evvel 2008‘te Dünya yörüngesini kateden “Şıncou-7” vazifesinde Çin ismine birinci uzay yürüyüşünü gerçekleştiren taykonot olmuştu. Cai‘ye bu uçuşun akabinde “uzay seferi kahramanı” unvanı verilmişti.

Uzay istasyonunda görevlendirilen birinci bayan

Bu takımdaki ikinci en kıdemli üye olan bayan taykonot Vang ise 2013‘te Dünya yörüngesini kat eden ve uzay istasyonunun birinci prototipi niteliğindeki “Tiengong-1” modülünü demirleyen “Şıncou-10” seferine katılan ayrıyeten 2012‘de “Şıncou-9” misyonunda yer alan Liu Yang‘ın akabinde, uzaya çıkan ikinci Çinli bayan olmuştu.

Çin uzan istasyonu kuracak

Çin, ABD‘nin yaptırımı olan uzay araştırmaları alanında iş birliğini yasaklaması ve Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS) programına iştirakini engellemesi nedeniyle 2022‘ye kadar kendi uzay istasyonunu kurmak için çalışmalar yapıyor.

Bir çekirdek modül, iki laboratuvar modülü ve bir uzay teleskobundan oluşan istasyon tamamlandığında, Rusya‘nın artık aktif olmayan Mir Uzay İstasyonu ile yaklaşık olarak birebir boyutlarda olmuş olacak.

Çin uzay yarışında geri kalmamk için yeni çalışmalar yapıyor. Son olarak Ay’a keşif aracı gönder ülke, Mars içinde tıpkı projeyi yapmayı hedefliyor.