5G hala dünya çapında yayılma sürecindeyken, South China Morning Post’un bir raporuna nazaran Çin, bir sonraki kablosuz temas standardı olan 6G üzerinde çalışmaya başladı. Rapor, ülkedeki araştırmacıların bir saniyede 3.300 fitten 1 terabaytlık data yayınladığını, Çarşamba günü Tsinghua Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Okulu’ndan Profesör Zhang Chao liderliğindeki bir grup tarafından rekor kıran bir muvaffakiyet olduğunu belirtiyor.

Çin, “6G” teknolojisini kullanarak data akışı rekoru kırdı!

Çin, “6G” teknolojisini kullanarak data akışı rekoru kırarak 5G’nin ötesine geçmeyi başardı. Araştırmacılar bu rekoru, girdap milimetre dalgaları olarak bilinen çok yüksek frekanslı radyo dalgalarını kullanarak elde ettiler. Kelamda 6G teknolojisi, silah ve savunma sistemlerinde iyileştirmeler için kullanılabilir. Test, hipersonik silahların (ses suratının beş katı yahut daha süratli hareket edenlerin) maksatları tespit etmek ve irtibat için 6G’yi kullanabileceğini kanıtlıyor.

Çin, 6G araştırmasında dünyaya liderlik ettiğini söylüyor

Pekin Kış Olimpiyatları için kullanılan bileşikte deneysel bir kablosuz sistem kuruldu ve birebir anda 10.000’den fazla yüksek tarifli canlı yayını aktarabiliyor. Pekin’deki Tsinghua Üniversitesi’ndeki havacılık mühendisliği okulundan Profesör Zhang Chao, girdap milimetre dalgalarının son 100 yılda radyo bağlantısında kullanılan hiçbir şeye benzemediğini söyledi.

Profesör, bu sinyallerin “kablosuz iletim için yeni bir boyut” eklediğini ve Çin’in “6G için potansiyel anahtar teknolojiler üzerine araştırmalarda dünyaya öncülük ettiği” manasına geldiğini de kelamlarına ekledi.

Mevcut teknoloji, bilgiyi temsil etmek için üst ve aşağı hareket eden iki boyutlu elektromanyetik dalgalar kullanır. Girdap milimetre dalgaları, bir kasırganın dönme hareketiyle karşılaştırılan üç boyuta sahip olduğunu da belirtelim.

Çin, dünyadaki 6G patentlerinin yüzde 40’ına sahip

Rapor, 6G’nin ticari lansmanının Çin’de 2030 yılına kadar başlayabileceğini, lakin ordunun bunu daha erken kullanabilmesine karşın, performansın onlar için maliyetten daha değerli olduğunu söylüyor. Tianjin’deki diğer bir araştırma takımı Ocak ayında, 6G ve Çin’in hipersonik silah programı için kullanılabilecek öbür bir potansiyel teknoloji olan bir terahertz vericisi oluşturduğunu söyledi.

ABD bu durum ile savaşmaya çalışıyor ve geçen Nisan ayında Japonya ile 6G teknolojisi üzerinde çalışmak için 4,5 milyar dolarlık bir iştirak duyurdu. Lakin Nikkei ve Tokyo merkezli araştırmacı Cyber ​​Creative Institute tarafından geçen Eylül ayında yapılan bir araştırma, Çin’in dünyadaki 5G patentlerinin %40’ından fazlasına sahip olduğunu tespit etti. Onu %35 ile ABD takip ediyor, onu Japonya (%10), Avrupa (%9) ve Güney Kore (%4) takip ediyor.