Startup Bonsai’den alınan görüntü

Sosyal medyanın ve sosyal medya platformlarının ne kadar güçlü olduğunu zaten biliyorsunuz. Ne de olsa, bunları kullanan milyarlarca insan var, 2022’de yaklaşık 4,59 milyar ve bu sayının 2027’de 5,85 milyara çıkması bekleniyor. Bu, tüm pazarlama çabalarınızın ulaşabileceği dünya nüfusunun çoğunluğudur.

Müşterileriniz sosyal medya gönderilerinizi okurlar ve ayrıca markanızı ve ürünlerinizi tartışan gönderileri ve incelemeleri de okurlar. Ancak bu bağlantıları gerçek olası satışlara nasıl dönüştürürsünüz? Etkili bir olası satış oluşturma aracı olarak sosyal medyayı nasıl kullanıyorsunuz? Sosyal medya platformlarından size gelen olası satışları en üst düzeye çıkarabilmeniz için bazı ipuçlarına bakıyoruz.

Sosyal medya işiniz için önemli mi?

Smart Insights’tan alınan görüntü

Bunun basit cevabı ‘evet’. Küçük bir B2B işletmesi bile mevcut müşterilerle bağlantı kurmak ve potansiyel müşteriler oluşturmak için LinkedIn’e bakabilir. Daha büyük bir kuruluş muhtemelen çok kanallı bir yaklaşım kullanır ve demografik hedeflerinin çoğunun bulunabileceği platformlara odaklanır.

Aslında, sosyal medyanın önemini fark etmeyen ve onu insanlarla bağlantı kurmak için kullanan çok az işletme var. Sosyal medyayı kullanmanın markanızı geliştirmekten pazar araştırması yapmaya kadar pek çok faydası vardır. Ancak pazarlama için hedefler belirlerken gerçekten ulaşmak istediğiniz şey daha fazla müşteri, daha fazla satış ve tabii ki daha fazla kârdır.

Sosyal medya yönlendirmeleri, potansiyel müşterilerin sizinle sosyal medya aracılığıyla iletişim kurması veya onlara daha fazla bilgi vermenizi ve onlarla iletişim kurmanızı istediğini belirten iletişim bilgilerini sağlamasıdır. Hangi platformun en iyi olası satışları sağlayabileceği işletmenizin türüne ve modeline bağlıdır, ancak en popüler olanı genellikle Facebook, Twitter, LinkedIn ve Instagram’dır.

Sosyal medyadaki erişiminizi genişletmek için bir Instagram hashtag oluşturucu bile kullanabilirsiniz.

Potansiyel müşterilerinizi ve müşterilerinizi sosyal medya aracılığıyla artırmak için 8 ipucu

Dolayısıyla, sosyal medya grafiklerinin gücünü biliyorsunuz ve hangi platformların size en uygun olduğunu zaten belirlediniz ve satış ve pazarlama personelinizin satış huniniz boyunca besleyebileceği ve rehberlik edebileceği gerçek potansiyel müşteriler sağlama olasılığı yüksek. Sosyal medya çabalarınızın en üst düzeyde olmasını ve mümkün olduğunca çok yeni müşteri çekmesini nasıl sağlarsınız?

1. Harika (ve tıklanabilir) içerik oluşturun

Pixabay kaynaklı kullanımı ücretsiz resim

İçeriğinizin çekici ve ilgi çekici olması ve rakiplerinizden sıyrılması gerekiyor. İnsanlar içeriğinizi ilgi çekici bulursa, muhtemelen siz ve ürünleriniz hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyeceklerdir. Bu, keskin, isabetli ve onu okuyan insanlarla alakalı içerik ve görseller anlamına gelir.

Daha da önemlisi, içeriğinizin tamamının veya çoğunun tıklanabilir bileşenlere sahip olmasını istiyorsunuz. İnsanların daha fazla bilgi veya sitenize bağlantılar araması gerekiyorsa, zahmet etmeyebilirler. Yeni içerik için düşüncelerinizi düzenlemenize yardımcı olması için fikir yönetimi yazılımını kullanabilirsiniz.

İçeriğiniz uluslararası arama hizmetleriyle ilgiliyse, bir CTA (harekete geçirici mesaj) ve ürünün açılış sayfasına yönlendiren tıklanabilir bağlantılar ekleyin. Daha genel bir gönderi ise, yine de web sitenize bağlantılar ekleyebilirsiniz.

2. Profillerinizi optimize edin

Sosyal medya sayfalarınız dağınık ve kötü organize edilmişse, harika içerik oluşturup oluşturmamanız önemli olmayabilir. Profillerinizin yalnızca iyi görünmekle kalmayıp, iletişim bilgileri gibi bir müşterinin ihtiyaç duyabileceği ilgili bilgileri de içerdiğinden emin olun. Bu, sizinle Messenger veya WhatsApp aracılığıyla iletişim kurmak için düğmeler, fiziksel mağazaların konumu ve e-posta adresi ve telefon numarası gibi ayrıntıları içerebilir.

Sosyal medya platformlarının çoğu, işletmelerin profillerine ‘düğmeler’ eklemesine izin verir. Bu, Facebook sayfanızda bülteninize kaydolmak veya bir danışma randevusu almak veya rezervasyon yaptırmak kadar basit bir şey olabilir. Unutmayın, bir platform bu yeteneğe sahip olmasa bile, sahip olan platformlardan gönderileri çaprazlayabilirsiniz.

3. Açılış sayfalarınızın sıfırdan olduğundan emin olun

Pixabay kaynaklı kullanımı ücretsiz resim

Bu sadece sosyal medya sayfalarınızla ilgili değil. Olabildiğince gösterişli ve çekici olabilirler, ancak bir müşteri yalnızca kötü tasarlanmış açılış sayfalarını bulmak için bir bağlantıya tıklarsa, hemen çıkma oranı rakamlarınızın bir parçası haline gelebilirler. Tıkladıkları sayfa da alakalı olmalıdır; yerelleştirme yazılımı testi hakkında bir gönderi oluşturmanın çok az anlamı vardır, o zaman müşteri bağlantıyı tıkladığında tamamen farklı bir şey bulur.

Açılış sayfanız amacına uygun olmalı ve mümkün olduğunca optimize edilmelidir (A/B testini düşünün). Web formları gibi her şeyi mümkün olduğunca basit tutun ve sayfanın fiyatlandırma gibi ilgili bilgileri içerdiğinden emin olun. Sosyal medya gönderilerinizde olduğu gibi, müşterileri ürünü kolayca satın almaya teşvik eden bir CTA’yı unutmayın.

4. Mümkün olduğunda teşvik edin

Potansiyel müşteriler muhtemelen her gün birden fazla pazarlama gönderisi görüyor. Neden bağlantılarınıza tıklamayı seçsinler? Teşvikler, oluşturmak istediğiniz müşteri adayının türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Örneğin, yalnızca gelecekteki pazarlama kampanyaları için bülteninizi/posta listenizi büyütmek istiyorsanız, insanlar kaydolduğunda bir indirim kodu sunmaya karar verebilirsiniz.

Yarışmalar, hem erişimi hem de marka bilinirliğini yaymanın harika bir yolu olabilir. İnsanlar bir gönderiyi beğenip paylaştığında bir ödül çekilişi sunarak, içeriğiniz (ve dolayısıyla ürünleriniz), sayfanızda görmüş olabileceğinden çok daha fazla kişiye ulaşabilir. İndirimler ve diğer teşvikler sunmak, sosyal medya içeriğinizin ürettiği olası satış sayısını artırmak için harika bir taktik olabilir.

İçerik Pazarlama Sertifikası

İçerik Pazarlama alanında sertifika almak ister misiniz?

Farkındalığı, olası satışları, satışları ve yönlendirmeleri öngörülebilir ve kârlı bir şekilde artırmak için araçlardan ve kanallardan yararlanın – gerçek bir dijital pazarlama ustası olmak için bilmeniz gereken HER ŞEY.​ Burayı Tıklayın

5. Kişiselleştirme

Kişiselleştirilmiş hedefleme, sosyal medya potansiyel müşteri yaratma söz konusu olduğunda başka bir yararlı taktik olabilir. Muhtemelen pazarlama çabalarınızda bir miktar kişiselleştirme kullanıyorsunuz, öyleyse neden bunu sosyal medyaya da yaymıyorsunuz?

Bazı platformlar, ideal demografik hedeflerinize ulaşabilmeniz için hedefleme araçları sunar. Ayrıca bu hedefleri konum, cinsiyet veya yaş gibi çeşitli faktörlere göre bölümlere ayırabilirsiniz. Dialpad’den çevrimiçi telefon numaraları pazarlıyorsanız, doğrudan bu hizmetle ilgilenecek işletmeleri hedeflemenin yüksek kaliteli olası satışlar oluşturma olasılığı daha yüksektir.

6. Yeniden hedeflemeyi unutmayın

Bir müşterinin sizden satın almak için hemen karar vermemesinin birçok nedeni olabilir. Bütçeyle ilgili bir neden olabilir veya markaları ve ürünleri karşılaştırmak için biraz zaman ayırmak isteyebilirler. Ancak bunlar yine de markanıza ve/veya ürünlerinize belirli bir düzeyde ilgi göstermiş kişilerdir, bu nedenle sosyal medya içeriğiniz söz konusu olduğunda düşünmeye değer.

Bazı platformlar, sizinle iletişim kuran bir kullanıcı hakkında ayrıntılı bilgilere erişmenizi sağlar. Bu, daha önce ilgi göstermiş olan kullanıcıları özelleştirebileceğiniz ve kişiselleştirebileceğiniz anlamına gelir. Yeniden hedeflenen müşterilerin, içeriğinizin bir kısmını ilk kez gören kişilere kıyasla %70 daha fazla dönüşüm gerçekleştirme olasılığı olduğundan, iyi bir yatırım getirisi de sağlar.

7. Veri, veri, veri

Pixabay kaynaklı kullanımı ücretsiz resim

Yeni bir Twitter, Instagram veya TikTok potansiyel müşteri yaratma stratejisine başlarsanız, o zaman elbette taktiklerinizin ne kadar başarılı olduğunu bilmek istersiniz. Bu, ilgili tüm verileri toplamanız ve analitiğin oluşturulan olası satışlar hakkında size ne söylediğini görmeniz gerektiği anlamına gelir. Çok kaliteli miydiler? Dönüşümlere yol açtılar mı? Bu cevaplara sahip olmak, herhangi bir şeyi değiştirmeniz gerekip gerekmediğini size söyler.

Google Analytics’i kullanırken bile olası satışların nereden geldiğini takip edebilirsiniz. Hangi sosyal medya platformlarının sizin için en iyi şekilde çalıştığını ve iyi performans göstermeyenlere fazladan çalışmanız gerekip gerekmediğini vurgulayacaktır. Ayrıca, ne tür içeriklerin, resimlerin ve hatta videoların işinize yaradığını, müşterilerle etkileşim kurduğunu ve olası satışlar yarattığını görmek için sosyal analiz araçlarını kullanabilirsiniz.

8. Sosyal potansiyel müşteri reklamlarını kullanmayı deneyin

Tamam, başta CFO’nuz olmak üzere herkes organik potansiyel müşteri yaratmayı sever, ancak organik kaynakların yavaşladığı ve hatta tamamen kuruduğu bir nokta olabilir. Tüm platformlar, müşteri adayı oluşturma oranınızı artırmanıza yardımcı olabilecek bir tür ücretli reklam sunar. Kullandığınız tüm platformlarda bunu yapmak istemeyebilirsiniz, ancak bu, keşfetmeye değer bir stratejidir.

Yine verileri takip edin ve analizlerinizin hangi platformlarda hangi reklamların çalıştığını göstermesine izin verin ve yorumlar aracılığıyla hedef kitlenizle etkileşime geçmeye çalışın, facebook’ta alakasız veya marka imajını bozan yorumları gizlediğinizden emin olun. Her reklam için farklı içerik oluşturmanız gerekebilir (tıpkı hedef kitlenizin farklı segmentleri için yapmış olabileceğiniz gibi), bu nedenle insanların neleri sevdiğine ve neyin kaliteli olası satış yaratmaya yol açtığına dikkat edin.

Götürmek

Pixabay kaynaklı kullanımı ücretsiz resim

Potansiyel müşteri yaratma, herhangi bir pazarlama stratejisinin çok önemli bir parçasıdır. Sürekli bir yeni (ve kaliteli) potansiyel müşteri akışı oluşturarak, potansiyel müşterileri gerçek müşterilere dönüştürme fırsatı yaratıyorsunuz. Bu, satış ekibinizin bu potansiyel müşterileri beslemesi ve insanların satın alma kararı vermeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamasıyla başarılabilir. İyi tasarlanmış ve optimize edilmiş bir web sitesi ve açılış sayfaları ile de elde edilebilir.

Sosyal medya, markanızın bilinirliğini yaymak ve kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmak için harika bir yoldur. Bu kesinlikle “herkese uyan tek beden” bir taktik değildir ve olası satışları nasıl oluşturacağınız ve bunların nereden kaynaklanacağı konusunda dikkatli düşünmeniz gerekir. Düzgün yapılırsa, oluşturulan müşteri adaylarının sayısında bir artış ve umarız dönüşüm oranlarınızda bir artış görebilirsiniz.