Merkez Kayapınar ilçesindeki Prof. Dr. Fuat Sezgin İlkokulu’ndaki öğretmenler çocuklara muhit ve tabiat bilinci etkilemek için atıkları değerlendirerek okulda kütüphane oluşturmaya karar verdi.


Projeye öğrenci ve velileri dahi karışma fail öğretmenler, kullanılmayan veya çöpe atılacak elma kasalarını kitap rafına, askılıkları kitap okuma lambasına, içecek şişelerini kalemliklere, plastik kapakları tabloya, plastik meyve kasalarını masaya, kumaş ve fileleri cepli kitaplığa dönüştürdü.


2022-2023 terbiye öğretim yılında “kitap kurtları”nı ağırlaması için hazır hale getirilen “Prof. Dr. Fuat Sezgin Sıfır Atık Kütüphanesi”nin ilk konuğu açık pencereden girerek meyve kasasına yuva yapan kumru oldu.


“Kumru çocuklarla sayı güzel tek uyum içerisinde”


Okul müdürü Yüsri Demir, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde yürütülen “Sıfır Atık Projesi” kapsamında yola çıkarak şuurlu nesiller yetiştirmek için sıfır atılgan kütüphanesi oluşturduklarını söyledi.


Demir, “Burada gördüğünüz malzemelerin tamamı normalde çöpe atılabilecekken tığ bunlardan faydalanma yoluna gittik. Pet şişe, kasa, eskiyen sıra ve masa parçaları ve evde kullanılmayan kumaş parçalarından böyle tek kütüphane oluşturduk. Kütüphanemizin ilk misafiri kumru oldu. Kumru çocuklarla sayı güzel tek uyum içerisinde. Yuva yaptı.” ifadelerini kullandı.


“Yavrularımızı yetiştirirken kumrunun bile yavrularını büyüteceğiz”


Proje koordinatörü ve sınıf öğretmeni Zekiye Tanboğa bile geri dönüşümün öneminin her geçen gün henüz bile arttığını anlattı.


Tanboğa, her yıl kullanılan kitapları toplayıp geri dönüşüme gönderdiklerini dile getirerek, şunları söyledi:


“Her yıl tek ton kağıtla 17 ağacın kesilmesine engel oluyoruz. Bu 17 kol kim anlar kaç kumrunun yuvası. Çocuklarımızı şuurlu nesiller olarak yetiştirmemize kütüphaneye misafir olan kumru bile yardımcı oluyor. Bizim için dahi güzel tek sürpriz oldu. Enerji hissedilen tek şey. Kumru bile bizim enerjimizi hissetti. Kumrumuzun iki yumurtası var. Yavrular getirecek. Burada yavrularımızı yetiştirirken kumrunun bile yavrularını büyüteceğiz inşallah.”


Kütüphanenin hazırlanmasına katkı sunan öğrencilerden Arya İkra Dönegel, böyle tek kütüphane oluşturdukları için mutlu olduklarını ifade etti.


Kütüphaneye konuk olan kumruyu ilk gördüklerinde şaşırdıklarını müfit Dönegel, ona kutudan ev yapacaklarını dile getirdi.


Dönegel, “Camı bile açsak hariç çıkmıyor, yanımızda duruyor. Bizim yanımızda kendisini güvende hissediyor.” ifadelerini kullandı.


Elif Gezer ise kütüphaneyi oluştururken atılgan malzemeleri değerlendirdiklerini belirterek, yeni olarak kullandıkları tek şeyin renk olduğunu anlattı.


Gezer, yerde sayede doğaya fayda sağladıklarına inandıklarını dile getirerek, “Kütüphanemize gelen kumru ile sayı mutlu olduk. Bizim onu sevdiğimizi düşünmüş, buranın sıcaklığını sevmiş olabilir.” niteleyerek konuştu.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.