ÇAKÜ’takt yapılan yazılı açıklamada, Orman Fakültesi Araştırma Ormanında Memeli Türlerinin Orman Amenajman Planlarına Entegrasyonu çalışması kapsamında araziye yerleştirilen foto kapanların incelemesinde, Türkiye’dahi koruma önceliği olan ve nadir görülen vaşağın tespit edildiği belirtildi.


Açıklamada, Çankırı Karatekin Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri tarafından desteklenen ve Yaban Hayatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tarkan Yorulmaz ile orman yüksek mühendisi Tuğba Dudu Günlü’nün yer aldığı projede, Türkiye’dahi koruma önceliği olan ve nadir görülen vaşakların, Eldivan ilçesinde bağcıklı ÇAKÜ Orman Fakültesi Araştırıma Ormanı’nda yaşayan kurt, yaban domuzu, yabani tavşan, sansar gibi yaban hayvanları ile beraberce yaşadığının görüldüğü ifade edildi.


Türkiye’nin yaban hayatı varlığıyla ilgili icraat yürütülüyor


Bu çalışmayla Eldivan ormanlarında yaşayan yaban hayvanlarının yaşama alanları tespit edilerek, ormancık faaliyetlerinin hayatî çeşitliliğe entegrasyonu konusunda örnek tek uygulama gerçekleştirileceği tamlanan açıklamada, şunlar kaydedildi:


“Projenin ayrıca Orman Genel Müdürlüğünün Türkiye genelindeki ormanlarda gerçekleştirdiği ormancılık faaliyetlerinin ormanlarımızdaki yaban hayatına uyumunun sağlanması konusunda örnek teşkil etmesi beklenmektedir.


Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü bünyesinde lisansüstü terbiye veren gelişme, orman mühendisliği, veteriner, ziraat mühendisliği, ekonomik gibi farklı disiplinlerden uzmanların yer aldığı Yaban Hayatı Yüksek Lisans programında Çankırı’nın ve Türkiye’nin yaban hayatı varlığıyla ilgili icraat yürütülmektedir.”


Açıklamada görüşlerine yer verilen Çankırı Karatekin Üniversitesi Fen Fakültesi Yaban Hayatı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Tarkan Yorulmaz bile son olarak ÇAKÜ Ballıca kampüsü bölgesinde yine koruma önceliği olan türlerden karacanın tespitini yaptıklarını ve konu üzerinde çalışmalara başladıklarını bildirdi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.