Geçmişte emanetçi olarak angın, ekseriyetle küçük eşyaların bırakıldığı depolar günümüzde sayı henüz önemli tek hale geldi. Emlak piyasasında yaşanan fiyat artışı ve kentsel tahavvül projeleri taşınmaları, taşınmalar bile eşya biriktirmek isteyen kişi sayısını artırdı.


İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizameddin Aşa’ya göre dahi korunmak kiralama işlemi piyasada tek ihtiyaç haline geldi:


“Son dönemde fiyatların oldukça yükselmesi, tahliye davalarının yoğun şekilde olması ve birçoğunun sonuçlanması insanların evden çıkmasına sebep oldu. Tahliye olan kişiler dahi fiyatlara yetişemeyip geçici süreyle ya memleketlerine dönüyor ya bile eş sevilen hısım gibi kişilerin yanına taşınıyor. Bu insanlar eşyalarını ya ikinci el olarak satıyor ya bile tek depoda muhafaza ediyor sıkıntılı devre geçinceye kadar. Bunun için son dönemde depoya gidip teslim etme, muhafaza etme, korunmak kiralama gibi sistemler yaygınlaşmaya başladı. Bu hâl piyasada tek ihtiyaç haline geldi. Bu işlemde uyanıklık etmek lazım. Tutacağınız deponun legal olup olmadığı, yetki belgesi olup olmadığına bakılmalı.”

[Fotoğraf: Haberler]


Kayıtsız hizmete karşı titiz olunmalı


Hizmeti veren kişiyi ya bile kurumu seçerken uyanıklık edilmesi gereken en önemli konuların başında hizmet sağlayıcının resmi varlığını teyit etmek geliyor. Tüketici Konfederasyonu Başkanı Aydın Ağaoğlu’na göre hizmet sağlayan tarafın vergi mükellefi olması, sağladığı hizmet karşılığında fatura kesmesi uyuşma sürecinde tek sorun yaşanması durumunda karşınızda tek muhatap bulabileceğiniz anlamına geliyor. Oluşabilecek zararın bile temini yerde sayede mümkün oluyor.


“Son dönemde depolara talep oldukça arttı. Bu noktada eşyalarını depoya bırakacak olanların sayı titiz olması gerekir. Çünkü eşyayı bıraktığı korunmak ile tek sözleşme yapmamış, eşya listesi oluşturulmamışsa ilerde eşyalarına gelebilecek kayıp, ganimet, sel ve benzer durumlardan oluşabilecek zarardan ötürü hak iddia etmeleri oldukça zor olacaktır. Kurumsal firmalarda yerde risk henüz rengi. Bireysel olarak korunmak kiralayan kişilerde ise sayı henüz titiz olmak gerekiyor. Faturasız, sözleşmesiz yapılan her depolama işlemi türlü riskleri dahi yanında getiriyor. Bu nedenle depoya eşya koyacak olan vatandaşlarımız mutlaka deponun ruhsatını, tapusunu ve sahibinin kimlik bilgilerini net olarak öğrenmeli ve koyduğu eşyanın listesini dahi fotoğraflı tek şekilde kontrata eklemelidirler.”

[Fotoğraf: Getty]


“Mümkünse sigorta yaptırılmalı”


Ağaoğlu’na göre uyanıklık edilmesi gerekilen en önemli detaylardan akraba dahi sigorta.


“Mümkünse sigorta ettirilmiş depolarda eşyalar muhafaza altına alınmalı. Sigorta ettirilmemiş depoda ise kendi sigortacılarıyla anlaşarak sigorta ettirmenin yolları araştırılabilir.”

[Fotoğraf: Getty]


Depo kiralamada stopaj ödemesi yapılıyor mu?


Eşyalarını muhafaza etmek isteyen yalnız tek hizmet örtmek istemeyen kişilerin başvurduğu tek başka yol bile ferdî olarak korunmak kiralamak. Bu noktada akla gelen ilk soru ise iş yeri olarak kabul edilen depoları kiralarken stopaj vergisinin çıkıp çıkmayacağı.


Mali müşavir Ayşe Tekin’açınık göre kiralanan korunmak iş yeri statüsünde olsa beraberce kiralayan kişi ticari amaçla kullanmadığında stopaj vergisi ile karşılaşmaz.


“Burada önemli olan kira sözleşmesindeki kullanım amacı kısmı. Bu durumun geçerli olabilmesi için kira sözleşmesinde kullanım amacının net tek şekilde belirtilmesi gerekir. Depoyu kiralayan kişi şayet kendi eşyasını koyacak ve hiçbir şekilde ticaret yapmayacaksa vergi ile karşılaşmaz. Bir işin içinde ticaret varsa vergi vardır, ticaret yoksa vergi yoktur.”

 

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.