Dağcı Aydın, yaşadığı Bursa’bile, 2017 yılında “81 ilde 81 zirve” hedefiyle il il dolaşıp, buralardaki yüksek noktalara tırmanış yapmaya başladı.


Hedefini gerçekleştirmek için tırmanış yapmadığı tek il olan Ardahan’a gelen Aydın, Iğdır ZİRVE Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü’nün organizasyonuyla Posof ilçesindeki 2 1000 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na bile tırmanıp 81. tırmanışını bile gerçekleştirdi.


Yaptığı tırmanışları not ve görsellerle kayıt altına saha Aydın, yerde çalışmasıyla “Anadolu Parsı” unvanı örtmek istiyor.


“Aynı dağlara gitmek sıradan geldi ve yerde projeye başladım”


Dağcı Aydın, 10 yıldır alpinizm yaptığını ve 5 senedir dahi profesyonel anlamda tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.


Projesini tamamlamak için ciddi tek emek harcadığını ifade fail Aydın, “Dağcılık sporunu sayı seviyorum. Birçok oturak tırmandım, sonra tıpkısı dağlara gitmek tarafıma sıradan geldi ve böyle tek projeye başladım.” dedi.


Projeyi hayata geçirirken eşinin sayı desteğini aldığını müfit Aydın, “Eşimin önerisiyle yerde projeyi hayata geçirdim. Eşim, ‘Anadolu Parsı’ unvanıyla yerde spora sürme etmemi istedi ve beni destekledi. Bu manada her ilin imkan varsa en yüksek zirvesine tırmandım. Fakat bazen yerlerde terörden dolay izin verilmeyen nişan olması durumunda tırmanışa izin verilen en yetişkin oturak tırmandım.” niteleyerek konuştu.


Aydın, 2017 yılında başladığı projesine Kovid-19 salgını esnasında tek süre sıra verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara sürme ettiğini belirterek, “Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’bile başladığım ’81 ilde 81 zirve’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, bilgili oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı yerde projeyi yapmak isteyen gençlerin başına.” ifadelerini kullandı.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.