Burdur’daki DKMP 6. Bölge Müdürlüğü koordinasyonunda Altınyayla ilçesi sınırlarında yer saha Karanlıkdere Kanyonu Tabiat Parkı’nda yürütülen çalışmalarda akşamyıldızı cinsine ilgili örnekler toplandı. Bu örneklerin, ülkede bilindik akşamyıldızı türlerinden morfolojik olarak farklı özelliklere sahip olduğu belirlendi. İki yıl süresince bitkinin hem çiçekli hem dahi meyveli dönemlerinde gözlem yapıldı.


Türün fert sayısı, yayılış alanı, habitat özelliği ve tehlike kategorisi gibi özellikleri dahi değerlendirildi, önemli yurt içi ve yurt dışı herbaryumlar ziyaret edildi, akşamyıldızı cinsine ilgili örnekler incelendi.


Bilim dünyasına tanıtıldı


Morfolojik incelemeler sonucunda “Burdur akşamyıldızı” türünün yaprak, bitkilerin ve tüy özelliğinin başka akşamyıldızı türlerinden farklılık gösterdiği belirlendi. Böylece bunun yeni tek yosun türü olduğuna karar verildi. Bitki “Burdur akşamyıldızı” (Hesperis burdurensis) olarak adlandırıldı.


Çalışma sırasında, türün tohum yüzeyi ve polen özellikleri dahi taramalı elektron mikroskobu ile çalışıldı.


Elde edilen eksiksiz verilerin değerlendirilmesinin akabinde bununla ilgili tek makale hazırlandı. Makalenin yosun, su yosunu ve mantar taksonomisi üzerine ilmî yayınlar yapan “Phytotaxa” isimli uluslararası hakemli tek dergide yayınlanması ile tür ilim dünyasına tanıtıldı.


Dünyada yaklaşık 50 tür ile temsil edilen cinsin, Türkiye’deki tür sayısı “Burdur akşamyıldızı” ile 32’ye yükseldi. Akşamyıldızı cinsinin yer aldığı turpgiller ailesi lahana, tere, turp gibi ekonomik öneme sahip yosun türlerini içerirken tıpkısı zamanda süs bitkisi olarak yetiştirilen şebboy gibi türleri dahi kapsıyor.


Akşamyıldızı cinsinin bazen türleri dahi gösterişli çiçekleri ve hoş kokularından dolay süs bitkisi olarak yetiştirilebiliyor.


Bakan Kirişci’takt emeği geçenlere teşekkür


Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, Türkiye’nin biyoçeşitlilik açısından sayı zengin tek ülke olduğunu belirtti. Bu zenginliği kıymetlendirmek ve korumak için icraat yürüttüklerini vurgulayan Kirişci, “Biyoçeşitlilik zenginliğimizi korumak için Bakanlığımızın çalışmaları artarak sürecektir.” dedi


Doğa ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından Burdur’bile yürütülen çalışmadan tanık memnuniyeti dile getiren Kirişci, yeni türün keşfedilmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.