“Ağ oluşturma”, çoğumuzun ciddi bir aşk/nefret ilişkisi içinde olduğu moda bir kelimedir.

Ağ oluşturma olayı

İster kişisel kariyerinizi geliştirmeye çalışın, ister yeni iş ilişkileri kurun, çevrimdışı kişisel bağlantılar kurmak, çevrimiçi sosyal ağlar norm haline geldikçe daha da kritik hale geldi.

Bu kılavuz, bu rahatsız edici yüz yüze ağ oluşturma durumlarında gezinmenize yardımcı olacak, böylece bir dahaki sefere potansiyel bağlantıların olduğu bir odaya adım attığınızda, doğrudan ilişki kurma konuşmalarına dalmaya hazır hissedeceksiniz.

→ Hemen İndirin: 80 Profesyonel Biyo Örnek [Free Templates]

1. İş aramadan önce ağ kurun.

Şimdiye kadar iş arayan herkesin onaylayabileceği gibi, süreç göz korkutucu olabilir. Kime ulaşacağınızı bilmek her şeyi değiştirebilir.

Süreci biraz daha kolaylaştırmanın bir yolu, iş aramaya başlamadan önce insanlarla iletişim kurmaya başlamaktır. Bu şekilde, zamanı geldiğinde, yararlanabileceğiniz bağlantılarınız olacaktır.

Sektörünüzdeki insanlarla ilişkiler kurmak, kapıdan içeri girmenize yardımcı olabilir ve ayrıca şirketlerin işe aldığı kişilere içeriden bir bakış atmanızı sağlayabilir.

Ayrıca, kariyeriniz boyunca rehberlik ve destek sağlayabilecek danışmanlar belirleyebilirsiniz.

2. Aklınızda net bir hedefle hazırlıklı gelin.

Bir dahaki sefere bir etkinliğe giderken kendinize şunu sorun: “Kiminle tanışmak istiyorum ve neden?

Bazı etkinlik kayıt platformları, kayıt sayfasında katılımcı listelerini paylaşacaktır. Bunun gibi bir konuk listesi varsa, taramak için bir dakikanızı ayırın.

Bağlantı kurmak istediğiniz potansiyel müşterileri, danışmanları veya çalışanları keşfedebilirsiniz.

Örneğin, başarılı bir çim biçme işinin CMO’su olduğunuzu ve hedefinizin etkinlikten 10 adayla ayrılmak olduğunu varsayalım.

Aklınızda belirli bir hedefe sahip olmak, etkili bir şekilde hazırlanmanıza ve ağ oluşturma etkinlikleri sırasında odaklanmanıza olanak tanır.

Konuşmalarınızı daha az belirsiz hale getirecek ve bağlantılarınızla daha iyi uyum sağlayacaktır.

3. Bazı sohbet başlatıcıları hazır bulundurun.

Büyük veya küçük bir gruba yaklaşmak göz korkutucu olabilir. Doğru yaklaşımla mevcut bir sohbete katılabilir veya başarılı bir şekilde kendi sohbetinizi başlatabilirsiniz.

Kendinizi aynı zamanda tek başına uçan ve konuşacak birini arayan bir kişiye tanıtarak akşamı rahatlatın.

Zamanından önce sektör haberlerini ve trendlerini okuyun, böylece ikiniz için de ilginç olan konular hakkında sohbet başlatmaya ve diğer insanların düşüncelerini sormaya hazır olursunuz.

Diğer harika sohbet başlatıcılar şunları içerir:

  • İş için ne yapıyorsun?
  • Sizi bu etkinliğe ne getirdi?
  • Şimdiye kadarki olay hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Konuşmacılardan herhangi birine aşina mısınız?

Bir etkinlikteki ilk bağlantınız, daha fazla insanla tanışmak için kapınızdır. Belki sizi tanıştırabilecekleri arkadaşlarıyla geldiler ya da belki birlikte daha büyük gruplara ayrılmaya karar vereceksiniz.

İlk önce kime yaklaşırsanız yaklaşın, birlikte olayların hızına ayak uydurmak için bilgili, alakalı konuşma başlatıcılarla garipliği biraz giderin.

İlk görüşmeniz sorunsuz ilerlediğinde, başkalarıyla etkileşim kurma konusunda size güven verecektir.

4. Kendinizi daha deneyimli birine tanıtın.

Bazen hayranlık duyduğumuz bir şirketin CEO’suyla veya kariyerimizi başlatan bir kitabın yazarıyla tanışmak için büyük umutlarla ağ oluşturma etkinliklerine gireriz.

Onlarla aynı yerde olduğumuz için çok heyecanlıyız, ama birdenbire onları odanın diğer tarafında görüyorsun ve gergin, garip ve belki biraz terli oluyorsun.

Peki bir sohbeti nasıl başarılı bir şekilde başlatabilirsiniz?

Her şeyden önce, bir amacınız olduğundan emin olun. İşlerini sevdiğinizi veya yaklaşımlarına hayran olduğunuzu söylemek için sohbetlerine dahil olmanız, teşvik edici sohbetlere davet etmeyecektir. Basit bir “teşekkür ederim” uyandırması daha olasıdır.

Bu kişi hakkında sizde yankı uyandıran şeyin ne olduğunu düşünün ve bunu işinize, projelerinize veya felsefenize bağlayın.

Onlara güvenle yaklaşın ve kendinizi bir hayran olarak değil, eşit biri olarak tanıtın – çünkü öylesiniz – ve onların bağ kurabilecekleri düşündürücü bir şey söyleyin.

Bunun gibi: “uygulamanız kar amacı gütmeyen kuruluşlar için gelen pazarlama son işimde bana yardımcı oldu ama ilaç endüstrisinde bir işe geçiş yapıyorum. Yerimde olsaydınız gelen pazarlama yaklaşımınızı değiştirir miydiniz?

Bu kişiye hayran olduğunuzu unutmayın çünkü onun düşünce liderliğine saygı duyuyorsunuz. İlginç ve konuyla ilgili bir sohbet başlatarak onlara da size hayran olma şansı verin.

5. İnsanlara kendileri hakkında sorular sorun.

Genellikle biriyle tanışır ve yaklaşık üç dakika içinde isimlerimizi, şirketimizi, iş unvanımızı ve büyüdüğümüz yeri değiştiririz. Sonra gülümseriz, yere bakarız ve “Gömleğini seviyorum” gibi bir şey söyleriz.

Küçük sohbet sona erdiğinde, sohbetin kötüye gitmesi kolaydır.

Bunu yaparak bundan kaçınmayı öğrendim onlara konuşma konusu.

Sürekli onlar hakkında konuşursak nasıl bağlantılar kurabilirim diye düşünüyor olabilirsiniz. Pekala, başka bir kişiye gerçek bir ilgi göstermek, sizin hakkınızda kendiniz hakkında konuşmaktan daha fazlasını söyleyebilir.

Ayrıca, bir kişi davranışa karşılık vermezse ve sizi daha sonra onlara kendinizden bahsetmeye teşvik etmezse, o zaman muhtemelen başlangıçta değerli bir bağlantı değildir.

Bir dahaki sefere bir konuşma sallanıyorsa, onlardan ayrıntılı bilgi vermelerini veya size kendileri hakkında daha fazla bilgi vermelerini isteyin; böylece genişletebileceğiniz konuşma noktaları bulacaksınız.

6. Aktif dinleme alıştırması yapın.

Ağ kurmanın en büyük zorluklarından biri, başkalarını aktif olarak nasıl dinleyeceğinizi öğrenmektir.

Ağ oluştururken, genellikle paylaşmaya o kadar odaklanırız ki, diğer kişiyi gerçekten dinlemek için zaman ayıramayabiliriz.

Bu, güçlü ilişkiler kurmak için gereklidir – diğer kişinin söyleyecekleriyle ilgilendiğimizi ve dikkatimizi verdiğimizi gösterir.

Aktif dinleme pratiği yapmanın bir yolu, diğer kişinin ifadesini başka kelimelerle ifade etmektir. Bu, diğer kişiye onu anladığımızı gösterir ve sohbete dahil olduğumuzu gösterir.

Başka bir teknik, başkalarına gerçek bir ilgi gösteren ve onları sohbete katılmaya davet eden sorular sormaktır.

Aktif dinleme, ağ oluşturma için önemli bir beceridir ve güçlü ve üretken ilişkilerin temelini oluşturacaktır.

7. Her anlamlı konuşmadan sonra notlar alın.

Hiç yeni biriyle tanıştığınız, harika bir sohbet ettiğiniz ve ardından takip etmeye gittiğinizde adını unuttuğunuz bir durumda oldunuz mu?

Bu çoğumuzun başına gelir ama bir çözümü vardır: Her anlamlı konuşmadan sonra kişisel bir not yazın.

Bunun resmi bir şey olması gerekmez, kişinin kim olduğu ve ne hakkında konuştuğunuz hakkında birkaç kısa cümle yeterlidir. Bu şekilde, takibe gittiğinizde ihtiyacınız olan tüm bilgilere parmaklarınızın ucunda sahip olursunuz.

Bu sadece daha profesyonel görünmenizi sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda tanıştığınız insanlarla daha güçlü ilişkiler kurmanıza da yardımcı olacaktır.

8. Ne istediğinizi sorun.

Hepimizin hayalini kurduğu ağ oluşturma etkinliklerinin en önemli özelliği, işimizi veya kariyerimizi ileriye taşıyacak somut bir değiş tokuşla ayrılmaktır. Belki bir iş teklifi, bir yatırımcıyı işe almak, bir tavsiye mektubunu kilitlemek veya aylardır peşinde olduğun bir müşteriyi kazanmak.

Vurgu ne olursa olsun, kucağımıza düşmeyecek. Bizi büyük ana hazırlamak için tüm doğru kartları oynayabiliriz, ancak kendimizi oraya koymamız ve ne istediğimizi kesin bir şekilde ifade etmemiz gereken bir zaman gelecek.

Soru şu ki, bunu saldırgan görünmeden nasıl yapmalısınız?

Klasik iş görüşmesi sorusuna cevabınızı düşünün “Neden diğer adaylar yerine seni işe alalım?” Neden bu iş için doğru kişi olduğunuza dair doğru, özlü, alçakgönüllü ve örnek teşkil eden bir yanıt buluyorsunuz.

Ağ oluşturmadan istediğinizi elde etme yaklaşımınız, esnekliğinizi ifade etmenin önemli olması dışında, o kadar da farklı değil.

İşi bitirme konusundaki bu esneklik ve güven birleşimi, bir sonraki büyük sorunuzu çerçevelendirmenin mükemmel bir yoludur: Ne istediğiniz konusunda kararlı olun, ancak bunu dinleyiciniz için faydaları vurgulayacak şekilde sunun.

9. Görüşmeden zarif bir şekilde çıkın.

Ağ oluşturmanın hızlı buluşma gibi olmadığını hatırlamak önemlidir. Amaç, olabildiğince çok insanla tanışmak değil, değerli bağlantılar kurmaktır.

Bu nedenle konuşmaları aceleye getirmemek önemli olsa da, atlamamız gereken zamanlar vardır. İster tek kelime etmenize izin vermeyen biriyle, ister patronu hakkında mızmızlanarak zaman harcayan biriyle sohbet ediyor olun, konuşmayı bitirirken yine de kibar olmalısınız.

Konuşmada bir durgunluk varsa, “Lütfen bu projenin nasıl gittiğini bana bildirin, onu görmek ve nasıl sonuçlanacağını duymak isterim.” Bu sizin nişanlı olduğunuzu gösterecek ve sohbeti o anda sonlandırsa da gücenmeyecekler.

Alternatif olarak, onlara sormayı düşünün “herhangi birini gördün mü [company name] Bu gece? Onlarla sohbet etmek istiyordum.” Bu, ağınızı genişletmenin sizin için önemli olduğunu nazikçe ifade edecektir.

10. Her seferinde takip edin.

Ağ oluşturma, profesyonel bağlantılar kurmanın harika bir yolu olabilir, ancak yalnızca takip ederseniz etkilidir. Ne de olsa, kartvizit alışverişi bir ilişki kurmanın yalnızca ilk adımıdır.

Kalıcı bir izlenim bırakmak istiyorsanız, tanıştığınız insanları takip etmek için zaman ayırmanız gerekir.

Peki etkili bir şekilde nasıl takip edersiniz? İlk olarak, biriyle tanıştıktan sonraki 24 saat içinde kişiselleştirilmiş bir e-posta veya LinkedIn mesajı gönderin. Bu, iletişim halinde olmakla ilgilendiğinizi gösterir.

İkinci olarak, daha fazla bağlantı kurabilmeniz için tanıştığınız kişiyi kahveye veya öğle yemeğine davet edin. Bundan sonra, ara sıra e-postalar göndererek, sosyal medya aracılığıyla ulaşarak veya buluşarak iletişimde kalmak meselesi.

Yakında bir ağ oluşturma etkinliğine katılmayı mı planlıyorsunuz? Tam bir güvenle yürüyerek kapıdaki beceriksizliği bırakın. İpuçlarını kullanın ve unutmayın: Akşamın sonucu size kalmış.

Editörün Notu: Bu gönderi ilk olarak Ağustos 2019’da yayınlandı ve kapsamlı olması için güncellendi.

Yeni Harekete Geçirici Mesaj