Kent merkezindeki Atatürk Caddesi üzerinde “Bulamadım Çarşısı” ünlü geleneksel dükkanında 1936-1971 yılları arasında esnaflık yapan babasının anısını yaşatmak isteyen 80 yaşındaki Halil İbrahim Cahit Erdoğan, babasının öldüğü tarihten itibaren dükkanda bağcıklı hiçbir şeyi satmadı.


Haftanın malûm günlerinde dükkanı fatih ve iç uyum dahi karışma hiçbir şeye müdahale etmediğini tamlayan Erdoğan, yerde sayede babasının anısını yaşattığına inanıyor.


Dükkanına gelen tanıdıklarını tek bahaneyle gönderdiğini söyleyen Erdoğan, yabancıların gelmesi durumunda bile emaneten baktığını söyleyerek o dönemden kalan ürünleri satmıyor.

[Fotoğraf: İHA]


“Ürünlerin birçok piyasadan kalktı, fabrikaları bile yok”


Dükkanda bağcıklı ürünlerin çoğunun fabrikasının da kapandığını ve ürünleri tekrar bulamayacağından dolay bile satmadığını söyleyen Erdoğan, “İlk dükkanımızı 1936 yılında Daltaban Mahallesi’nde açmıştık. O dükkanın kokusu hala nefsimde, beynimde, kalbimde. Daha sonra buraya taşındık. 1971’takt festekiz yerde mesleğin içindeyim. Burası babamın, benim olumsuzlama. Babam hayattayken burayı süslü hânât gibi yapmak istedim ama babam beni kovdu. Vitrinleri değiştirecektim kovdu beni. O gün bugündür böyle. Bunları satsam yenisini nasıl alayım? O nedenle satmıyorum. Onları gördükçe eskilere gidiyorum. Ölene kadar böyle sürme edeceğim, buradaki malzemeleri satmayacağım. Ürünlerin birçok piyasadan kalktı, fabrikaları bile yok. Bu kumarhane tarafıma geçmişimizi hatırlatıyor” dedi.

[Fotoğraf: İHA]


“Babamdan sonra raflara hiç dokunmadım”


“İnsanlar aradığını bulamayıp en son buraya geldiği için buranın ismi Bulamadım Çarşısı” tekbencilik Erdoğan “Babam yerde dükkanı tarafıma bıraktı. Mühim olan onun anısını yaşatmak, onun teneffüs ettiği havayı teneffüs etmek. Yoksa marketler var saçta dahi açardım. Ben burada babamın anısını sürme ettiriyorum. Babamdan sonra hiç raflara dokunmadım. 1971’dahi ne ise o” sözlerini kullandı.

[Fotoğraf: İHA]

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.