Next Paint ile Etkileşim (INP), 4 Mart 2023’te İlk Giriş Gecikmesinin yerini alması planlanan yanıt verme hızına odaklanan yeni bir Core Web Vital ölçümüdür. INP’yi optimize etmek, onu izlemek ve takip etmek için doğru araçlarla daha kolaydır.

Sonraki Boyayla Etkileşim (INP) Nedir?

INP, bir site ziyaretçisinin bir düğmeye tıklamak veya yazmak gibi bir işlem yaptıktan sonra beklediği süreyi ve web sitesinin görsel geri bildirim sağlaması için geçen süreyi ölçer. INP, bir kullanıcı etkileşiminden sonra görsel geri bildirimin engellendiği süreyi gösteren bir ölçümdür.

Bu ölçümün ardındaki fikir, yanıt vermeyen bir web sayfasının kötü bir kullanıcı deneyimi yaratmasıdır. Örneğin, bir alışveriş sepetine bir ürün eklemek, site ziyaretçisine etkileşime yanıt verildiğini gösteren görsel bir geri bildirim yanıtını hemen oluşturmalıdır. Bu spesifik örnekte INP, bir ürünü alışveriş sepetine eklemek için geçen süreyi ölçmüyor, yalnızca o eylemin görsel geri bildiriminin ne kadar süreyle engellendiğini ölçüyor.

Daha düşük INP puanları hızlı tepki süreleri anlamına gelir ki amaç da budur. İyi INP puanları 200 milisaniyenin altındaki puanlardır.

INP optimizasyonu için bakılması gereken birincil hedefler JavaScript ve CSS’dir.

INP aşağıdaki kullanıcı etkileşimlerini ölçer:

  • Fare tıklamaları
  • Dokunmatik ekranı olan cihazlara dokunur.
  • Klavyeye basma (hem fiziksel hem de sanal klavyeler)

INP Ölçüm ve Optimizasyon Araçları

INP sorunlarını tek başına çözebilecek bir araç yoktur çünkü sorunlar, bir web sayfasında kullanılan temalar, eklentiler, özellikler ve ekstra işlevler tarafından kullanılan JavaScript ve CSS’den kaynaklanmaktadır.

Örneğin, bir resim atlıkarıncası veya animasyon efektleri yüklemek ve kullanmak, fazladan JavaScript ve CSS kodu yükleyecektir ve bu da INP puanlarını olumsuz yönde etkileyebilir. JavaScript ve CSS’yi küçültmek her zaman çözüm değildir; bu, Interaction To Next Paint’i optimize etmek için önemli bir adımın, kodu denetlemek ve web sayfasının ve kullanıcının amacına ulaşmasına yardımcı olmayan her şeyi belirlemek olduğu anlamına gelir.

Bu nedenle, bir INP optimizasyon aracının temel işlevi, kullanıcı etkileşiminden gelen görsel geri bildirimi neyin engellediğini veya geciktirdiğini belirlemektir.

5 Sonraki Boya Teşhis Araçlarıyla Etkileşim

1. Google’dan Site Kiti – Analytics, Arama Konsolu, AdSense, Hız
Google’dan WordPress Eklentisi

4 milyondan fazla WordPress kurulumuyla Google Site Kiti, WordPress’teyken kolay erişim için Google arama verilerini bir WordPress kontrol paneline entegre etmenin en güçlü yollarından biridir.

Bu araç, nelerin iyileştirilebileceğine dair uygulanabilir tavsiyeler de dahil olmak üzere PageSpeed ​​Insights ve Search Console verilerini görüntüler.

2. Sonraki Paint Aracıyla DebugBear Etkileşimi (Ücretsiz ve Ücretli Sürümler)
Ücretsiz INP Hata Ayıklayıcı

DebugBear, planlanmış testler, olay bildirimleri, canlı dağıtımdan önce etkileri önizleyen performans testleri ve başka avantajlar sunan profesyonel bir sürüme sahip popüler bir sayfa hızı izleme aracıdır.

Ancak aynı zamanda bir web sayfasını tarayacak, sorunları teşhis edecek ve Sonraki Paint ile Etkileşim sorunlarını düzeltmek için uygulanabilir ipuçları sağlayacak bu mükemmel Next Paint ile Etkileşim aracı gibi ücretsiz araçlar da sunar.

3. Web Verileri Chrome Uzantısı

Bu Chrome uzantısı, INP dahil temel web hayati ölçümlerini sunar. Bu uzantının kullanışlı bir özelliği, bir web sayfasını geliştirirken veya üzerinde değişiklik yaparken yardımcı olabilecek, web sayfasını kaplayan benzersiz baş üstü ekranıdır (HUD).

4. TREO Saha Hızı

Treo site hızı aracı, okunması ve anlaşılması kolay, çekici bir kullanıcı arayüzü ile inanılmaz derecede hızlı Sayfa Hızı araçları sunar.

5. Chrome Web Verileri Kitaplığı
Bireysel yayıncılar tarafından kendi web sunucularına dağıtılabilen, gerçek site ziyaretçilerinden elde edilen temel web hayati önem taşıyan ölçümleri ölçmek için gelişmiş bir araç vardır. Bu araç, yayıncıların gerçek web sayfası sorunlarını gidermek için yararlı olan gerçek temel web hayati puanlarını görmesine olanak sağlayabilir. Bir genel bakış ve açıklayıcı burada mevcuttur.

INP’ye Hazır Olun

INP doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da, site hızının satışları, tıklamaları ve reklam görüntülemelerini iyileştirdiği bilindiğinden ve Google’ın sıralama için kullandığı sinyallerle uyumlu olduğundan, INP yine de en hızlı sayfa deneyimini oluşturmak için yararlı bir ölçümdür.

Shutterstock/Kues’tan Öne Çıkan Görsel