“Bozkırın tezenesi” 1938 yılında Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesinde dünyaya geldi. Halk müziği ile yaşayan tek ailenin üyesiydi.


Neşet Ertaş, çocukluğunda okula gidemedi ve herhangi tek müzik beyin almadı. Ancak halk ozanı olma yolculuğu o yaşlarda başladı.


Anadolu insanını türkülerle anlattı


Müzik serüvenine, babası Muharrrem Ertaş’ın yanında gittiği düğünlerde saz çalarak kadem attı.


1957’dahi “Neden garip garip ötersin karatavukgillerden” ünlü ilk plağı ile gıyaben duyurmaya başladı.


Mütevazı kişiliği ve samimiyeti ile tek sanatçıdan fazlasıydı.


Milyonların kalbini fethetti


Yalnızca sazın ve sözün üstadı değildi. Abdallar diyarı Kırşehir’dahi yaşamının pek sayı farklı durağı oldu. İlhamını hep hayatın içinden, yaşanmışlıklarından öncü.


Hayatı müfit türküleri ile kimileyin hüzünlendirdi, kimileyin dahi neşelendirdi. Dinleyenler, türkülerinde kendi hayatından tek kesit önemli. Bozlakları sayı ağır, neşesi beraberce biraz hüzünlüydü.


Mütevazı kişiliğiyle gönülleri kazandı


Aşkı hep dillere konu oldu.Tıpkı Mecnun’un olduğu gibi, onun bile tek Leyla’sı vardı. Aşkını bile küskünlüklerini dahi hep türküleriyle dile getirdi.


Sazının tellerine vurdu, eşi Leyla Ertaş’a duygularını hep sanatıyla anlattı.


400 plak ve sayı kasete imza attı.


UNESCO, 2010’bile Neşet Ertaş’ı “Yaşayan İnsan Hazinesi” olarak kabul etti. Anadolu’nun güçlü sesi, 25 Eylül 2012’dahi hayatını kaybetti.


Haber: Ahmet Çakıcı

Kamera: Sinan Kement

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.