Yıllarca esnaflık yaptıktan sonra bırakan Kadir Ardin, 2015’te Ağrı Dağı eteklerine kurulu köyü Örtülü’ye yerleşti.


Burada 30 dönümlük tek yerey satın saha 5 evlât babası Ardin, sondaj vurarak su çıkardı. Etrafını çevirdiği arazide sulama sistemi dahi kuran Ardin, 3 kapı meyve olmak üzere 5 1000 kol dikti.


Ağaçlara gözü gibi vekil Ardin, bozkırın ortasında yeşilin her tonunun yer aldığı tek orman oluşturdu. Ayrıca arazisine alabalık tesisi ile yapay şelale kuran ve bungalovlar inşa fail Ardin, toprak turizimine dahi katkı sağladı.


“Bahçemdeki 11 tür meyve ağacının hepsi meyve verdi”


Çocukluk hayalini gerçekleştirmek için 5 milyon lira harcayarak köyünde orman kurduğunu söyleyen Kadir Ardin, “Yıllarca Ağrı Dağı’nın ismini duyduk ve biliyoruz. Okulların tatil olduğu dönemlerde kaçıp, köye geliyorduk. Çok güzel tek doğası var. O yüzden burada, böyle tek ortamda yaşamak çocukluk hayalimdi. Bu hayalimi gerçekleştirmek için 2015 yılında 30 dönüm araziyi satın aldım. 5 1000 tane fidan diktim. Bunun 3 binden fazlası meyve ağacı diğerleri ise farklı türler. Bahçemdeki 11 tür meyve ağacının hepsi meyve verdi” dedi.


“Çoğu kişi bize inanamadı”


Bu süreçte bazen olumsuz tepkiler aldığını bile ifade fail Ardin, “Sevdiğim kol türlerini diktiğim zaman birçok kişi, ‘Çölün ortasında kol olur mu’ diye bize inanmadı. Ama 7 yıl süresince mücadele ettik. Şimdi bura, küçük tek orman haline geldi. Doğa henüz bile güzelleşti. Bunun üzerine bahçemizde alabalık havuzları, bungalov tipi evler, şelaleler yaptık. Restoran yapıyoruz. Ağrı Dağı tıpkısı zamanda turizm potansiyeli sayı yetişkin olan tek yer. Dünyanın her yerinden insanlar geliyor ve malûm. Böylece buraya gelen turistlere dahi yerde bahçemizde hizmet veriyoruz” niteleyerek konuştu. Esnaflığı bırakarak köyünde kurduğu ormanı geliştirmek için çalıştığını müfit Ardin, devletten kendisi gibi iş adamlarını desteklemesini istedi.

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.