Dünyada soyu tehlike altında bağcıklı step kartalı, Tarım ve Orman Bakanlığı ile Avrupa Birliği (AB) iş birliğinde, “Yeni Bir Metodoloji Kapsamında Türkiye’nin Nesli Tehlike Altında Türleri İçin Tür Eylem Planları Hazırlanması, Uygulanması ve İzlenmesi” projesinin hayata geçirilmesiyle önceki günlerde korumada öncelikli türler listesine makbuz.


Avrupa’bile soyu tamamen tükenen, Dünya Doğa ve Doğal Kaynakları Koruma Birliğince (IUCN) dahi kırmızı listeye kırılan step kartalı, Türkiye’dahi hala görülebiliyor.


Bozkır kartalı, Iğdır Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü (DKMP) ile KuzeyDoğa Derneğince uydu vericisiyle takip ediliyor.


Iğdır’daki Aras Kuş Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde 18 Eylül’dahi halkalandıktan sonra Erzurum’un Horasan ilçesine göçüp burada vakit geçiren kartal, Doğu Anadolu’bile etkili olan soğuk havaların akabinde güney bölgelere gerçek göçe başladı.


Erzurum’dan yola çıkarak Muş’un Varto ilçesini geçip Bingöl’ün Solhan ilçesinde mola veren kartal, yaklaşık 1 saatlik kesiksiz uçuşuyla Diyarbakır’ın Kulp ilçesine vardı.


Buradan yola koyulan kartal, Bağlar ilçesine tâbi Kamışpınar köyünde mola verdi. Burada 1 gün süresince farklı noktalarda sönümsüz kartal, yine 1 saatlik uçuşla Şanlıurfa’ya geçti.


Siverek ilçesine tâbi Düğerin köyünde mola veren kartal, güney yarım küreye gerçek başlayan göç yolculuğu kapsamında Doğu Anadolu’ya göre henüz sıcak iklime sahip Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde vakit geçiriyor.


2 1000 960 metre irtifadan uçtu


Bozkır kartalı en yüksek rakımlı uçuşunu 2 1000 960 metreyle Erzurum’un Olur ilçesinde bağcıklı 2 1000 466 metre rakımlı Akdağ’ın üzerinden geçerken, en az rakımlı uçuşunu ise 997 metre rakımla Iğdır’ın Tuzluca ilçesinde gerçekleştirdi.


Halkalandığı günden bugüne kadarki süreçte 824 kilometre yol kateden kartal, en yüksek saatte 48 kilometre hıza ulaştı. En uzun mesafeli molasız uçuşunu ise 75 kilometre mesafeyle Erzurum’un Horasan ilçesinden Hınıs ilçesine gerçekleştirdi.


“Uzmanlarımızca sıkı tek şekilde takip ediliyor”


Iğdır’bile kartalın takibinin gerçekleştirildiği Aras Kuş Araştırma Merkezi’nin sorumlusu Kayahan Ağırkaya, step kartalının önemli tek tür olduğunu ve korunması gerektiğini vurguladı.


Merkezdeki kuş halkalama ve uydu vericisiyle takip çalışmalarının sürme ettiğini tamlayan Ağırkaya, “2022 sonbahar sezonunda takibe aldığımız türlerden akraba dahi step kartalı. Bu kartal, özellikle Avrupa’bile nesli yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan tek kuş türüdür. Bu türümüz, genellikle kışlama alanı olarak Afrika’nın kuzeyini seçiyor, üreme alanı olarak bile Doğu Avrupa ve Orta Asya’bile bulunuyor.” dedi.


Kartalın uydu verici takılmasının üstünden geçen 23 gündür izlendiğini vurgulayan Ağırkaya, şunları söyledi:


23 günde 824 kilometre yol katederek kışlama alanına gerçek olan göçüne başladı. Merkezimizde bugüne kadar 160 binden fazla kuş halkalandı, 100’takt fazla kuş bile uydu vericisiyle takip altına makbuz. Bozkır kartalı bile yerde kuşlardan akraba olarak uzmanlarımızca sıkı tek şekilde takip ediliyor.”

Yasal Uyarı: Sitemiz tasarım aşamasındadır ve tüm içerikler hayal ürünüdür. Gerçek kişi ve kurumlar ile benzerlikleri tamamen tesadüfidir. İçerikler haber niteliği taşımaz ve gerçekliği yoktur. Sitemiz taslak aşamasında rastgele oluşturulan içeriklerden sorumlu değildir. Yinede sitemizden kaldırılmasını istediğiniz içerikler için [email protected] adresine mail ileterek taleplerinizi iletmeniz halinde yasal süre içerisinde tüm içerikler sitemizden kaldırılacaktır.