[ad_1]

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu; Birgün Gazetesi’nde Yaren Çolak imzasıyla bugün gösterilen ‘Kumbaroğlu Vikipedi’den intihal yapmış’ başlıklı haber muhteviyatında yer edinen iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirdi.

Prof. Dr. Kumbaroğlu’nun, söz mevzusu yazıyla ilgisinin olmadığı, metnin kendisi haricinde yazıldığı öğrenildi. Söz mevzusu metinde intihal olmadığı, metindeki alıntıların tırnak içinde belirtildiği, yazının yazarın da belirtilmediği bildirildi.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu; “İntihal yapıldığı iddia edilen belge tarafımca hazırlanmadı. Dolayısıyla altında ne ismim ne de imzam yok. Hatta bilimsel niteliği olan bir yayınlanma dahi değil. Bugüne kadar dünyanın dört bir yanında dersler veren, ulusal ve internasyonal oldukça seçkin mecralarda onlarca makalesi gösterilen bilim insanı olarak tarafımca hazırlanan hiçbir metinde intihal bulunmaz” dedi.

Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu’nun açıklaması şu şekilde:

“Ben, Prof. Dr. Gürkan Kumbaroğlu… Bu metni bizzat kaleme alıp, direkt sizlerle paylaşmak istedim. Birgün Gazetesi’nde Yaren Çolak imzasıyla bugün gösterilen ‘Kumbaroğlu Vikipedi’den intihal yapmış’ başlıklı yalan haberle ilgili sizleri dinlence gününde rahatsız ediyorum. Öncelikle söz mevzusu yalan haberin gerçeklerden tamamen uzak, herhangi bir dayanağı olmayacak şekilde kurgulandığını belirtmek isterim. İntihal yapıldığı iddia edilen belge tarafımca hazırlanmadı. Dolayısıyla altında ne ismim ne de imzam yok. Hatta bilimsel niteliği olan bir yayınlanma dahi değil. Bugüne kadar dünyanın dört bir yanında dersler veren, ulusal ve internasyonal oldukça seçkin mecralarda onlarca makalesi gösterilen bilim insanı olarak tarafımca hazırlanan hiçbir metinde intihal bulunmaz. Üniversitemiz rektörlük seçimleri döneminde bu şekilde mesnetsiz bir haberin hangi çevrelerce ne amaçla yapıldığı her insanoğlunun malumu. Ayrıca metnin son kısmında bir oylamadan bahsediliyor… Okulumuzdaki bazı marjinal grupların siyasal ajandalarını sürdürmek suretiyle kurguladıkları bu oylama da tam bir hukuksuzluk örneği olarak karşımıza çıkıyor. Esasen mevcud atama sistemini geçersiz kılarak Anayasal düzeni yok saymayı hedefleyen bu oylama kurgusunu da ilgililerin vicdanına sunuyorum. Söz mevzusu gazete ve gerçekle yakından uzaktan ilgisi olmayan haberde imzası bulunan muhabirle ilgili Pazartesi günü süreci hukuk önüne taşıyacağımı ve bu konudaki tüm gelişimleri sizlerle buradan paylaşacağımı bilmenizi isterim. En içten merhaba ve saygılarımla…”[ad_2]