Blockchain Center CEO’su Tadas Maurukas, husus kripto para üniteleri olduğunda “düzenleyiciler artık bunu görmezden gelemez” dedi.

Maurukas, Finans tahlilleri ile bilinen Finbold ile özel bir röportajda, düzenleyicilerin 2017/2018’de olduğu üzere görmezden gelmek yerine, alandaki tüm iştirakçilere yarar sağlayan tahlilleri faal olarak tartışmasından mutlu olduğunu belirtti. Blockchain ve kripto teknolojisinin son vakitlerde aldığı tüm dikkatler göz önüne alındığında, yetkililerin bunu ‘daha ciddiye almalarının’ sürpriz olmadığını belirtiyor.

Blockchain Center CEO’su: kripto para ünitesi kimi banka hizmetlerini anlamsızlaştıracak!

Blockchain Center CEO’su Tadas Maurukas, bankalar ve gelecekte kripto rekabetiyle nasıl başa çıkacakları hakkındaki fikirlerini de paylaştı. CEO’ya nazaran, bankaların sunduğu kimi hizmetler uzun vadede büsbütün alakasız hale gelecek. Niyetlerini paylaşan Maurukas, kriptonun kullanıcıları kendi bankaları olmaya ve sıkıntı kararları kendileri almaya teşvik ettiğini belirtti ve yapılan röportajda, sorulan soruları şu biçimde yanıtladı.

1- Blockchain Merkezini başlatmanın ardındaki temel amaçlar nelerdi?

“Blockchain ve kripto alanına girmek isteyen bir sürü şirket var. Teknolojiyi geliştirmek, mevcut eserleri için avantajlarından yararlanmak yahut yalnızca daha evvel yapılmamış bir şey inşa etmek. Lakin birçok şirket, IDO’lar, borsa listeleri, tokenomik modeller yahut ortaklar bulma hakkında ne kadar çok şey bilmediklerini keşfettiklerinde ekseriyetle hamaseti kırılır. İşte bu yüzden Blockchain Merkezi’ni yarattık, şirketleri gitmeleri gereken yere yönlendiren bir çapraz yol merkezi olarak hareket ediyoruz.

Animoca Brands ve ortak ağlarıyla zati çok çalıştık. Bu nedenle, bu ortak ağından yararlandık ve basitçe genişlettik. Blockchain Merkezi artık, mevcut şirketler ortasında iştirakler oluşturarak ve yeni şirketlerin alana girmesine yardımcı olarak Blockchain kitlesel benimsenmesini ilerleterek, Blockchain çağına süratli geçiş bileti üzeredir. “

2- Şirketlerin Blockchain alanına girmelerine nasıl yardımcı oluyorsunuz?

“ Dünya çapındaki herkesi birbirine bağlayabilen en büyük paydaşlık data tabanı üzereyiz. Şirket içi takımlarını yahut teknolojilerini oluşturması gerekmeyen pek çok proje var, avantajlardan yararlanabilir ve mevcut altyapının üzerine inşa edebilirler.

Bu ortakları bulmalarına yardımcı oluyoruz, pazarlamaya yardımcı oluyoruz ve hatta fon toplamak için onları hakikat IDO platformlarıyla buluşturuyoruz. Genel olarak, Blockchain Center’ı tecrübeli bir akıl hocası olarak düşünüyorum, şirketlerin başlamasına ve mümkün olduğunca az yanılgı yapmasına yardımcı oluyor. “

3- Deneyimlerinize nazaran, blockchain teknolojisi bölümü son birkaç yılda nasıl gelişti? Kıymetli gelişme nedir?

“Kullanıcı tecrübesi. Demek istediğim, birinci günlerde acımasızdı, çıplak kemik cüzdanları kullanmak, gazı manuel olarak hesaplamak, fonlarınızı korumak için hiçbir teminat yahut ikinci denetim yok.

Birinci süreçlerinizi yapmak için geçmeniz gereken çember sayısı, birden fazla için Blockchain’i bir sirk üzere gösterdi. Artık, kullanımı kolay ve belli bir iş için âlâ olan Katman 2 üstün yerelleştirilmiş tahliller oluşturan şirketlere sahipsiniz.

Kullanıcı Arayüzleri o kadar gelişmiştir ki, birinci sefer kullananlar bunalmış hissetmezler ve teknolojiyi daha fazla keşfedebilirler. Her seferinde paniklemek yerine Blockchain teknolojisiyle etkileşime giriyorlar.“

4-Düzenleyicilerle münasebetiniz nedir ve 2017/2018’deki büyük kripto boğa koşusundan bu yana onlarla ilgili işler nasıl değişti?

“Düzenleyiciler, Blockchain ekosistemine beğenilen bir ektir. Her şey merkezileştirilmemiş ve kendi kendini yönetebilse de, her blok zinciri kullanıcısı hepsinin nasıl çalıştığını tam olarak anlayana kadar, daha az bilgili olanlardan yararlanmak için boşluklar var.

Düzenleyicilerin faal diyaloga girmesinden ve ilgili tüm taraflar için yararlı tahliller bulmak için çalışmasından mutluyum. 2017/2018’de olduğu üzere alanı görmezden gelmek yerine. Blockchain ve kripto teknolojisinin son vakitlerde çok fazla ilgi görmesiyle, tüm alanın daha fazla ciddiye alınması ve düzenleyicilerin artık bunu görmezden gelememesi şaşırtan değil.“

5- Düzenleme sıkıntıları hariç, kripto para ünitesi dalıyla ilgili temel zorlukların neler olduğunu düşünüyorsunuz?

“Birlik eksikliği. Herkes öne çıkmak ister, herkes yeni bir şey inşa etmek ister ve beşerler nadiren mevcut teknolojiyi kullanmayı seçer, kripto para ünitesinde “standartlar” yoktur. Tonlarca farklı blok zinciriniz var. Ortalarındaki köprüler, kimilerinden mutlu değilsek, süreksiz bir tahlil üzere.

Çoklukla yardım teklif etmek yerine gidip kendi tahlillerimizi oluşturuyoruz. Ve kullanıcılar, her hafta yeni tahliller, yeni teknolojiler, yeni arayüzler öğrenmek ve kullanmak için tüm bunların bedelini ödüyor. Oturup tek bir sorun üzerinde anlaşabilseydik ve onu çözmek için tıpkı araçları kullanabilseydik, bence uzay çok daha süratli gelişecekti.“

6- Klasik bankaların kripto para piyasasının mevcut genişlemesi konusunda endişelenmesi gerektiğini düşünüyor musunuz?

“Evet, fakat muhtemelen birden fazla insanın düşünmesi gerektiğini düşündüğü tıpkı nedenlerle değil. Kripto para üniteleri yakında bankaların yerini alacak mı? Hayır. Kripto para üniteleri bankanın sunduğu hizmetlerden kimilerini alakasız hale mi getirecek? Katiyetle evet.

Örneğin, ortalama %0,06 faiz oranıyla tasarruf hesaplarını ele alalım, daha az insan paralarını bankalarda biriktirmeyi tercih ediyor zira para enflasyon nedeniyle yavaş yavaş bedel kaybediyor. Pay senetlerine , gayrimenkullere, kıymetli metallere vb. yatırım yapmayı tercih ederler .

Hesapları kaydetmeye muadil bir kripto para ünitesi alın. Kripto para ünitesi staking, bankalar tarafından sunulan %0,06’dan çok daha âlâ, %5 ile %20 ortasında değişen faiz oranları sunabilir. Doğal ki, insanların finansal olarak daha fazla meşgul olmaya başlaması, risk hesaplaması, süreci öğrenmesi ve paralarıyla daha akıllı olması nedeniyle riskler var. Daha fazla insan finansal olarak daha akıllı, bankalar için daha az iş var.“

7- Klasik bankalar, kullanıcılara kripto ile ilgili hizmetler sunmayı düşünmeli mi?

“Bunun kullanıcılar için yararlı olacağını düşünmüyorum. Birçok durumda, bankalar müşterilerini “kör” tutmaya çalışır. Ne kadar az bilirlerse, o kadar az soru sorarlarsa, bankaların kâr etmesi o kadar kolay olur.

Kripto ile ilgili hizmetler tam karşıtıdır. Ne yaptığınızı, farklı modüllerin birbiriyle nasıl etkileşime girdiğini, paranın nereden geldiğini vb. anlamalısınız. Kullanıcılar, kendi bankaları olmaya ve güç kararları kendileri vermeye teşvik edilir. Bu nedenle, bankalar kripto ile ilgili hizmetler sunsalardı, insanları daha fazlasını öğrenmeye teşvik etmezlerdi, sadeleştirilmiş, kolay bir tecrübe olurdu.“

8- Merkez Bankası Dijital Para Ünitelerinin (CBDC’ler) nihayetinde kripto piyasaları üzerindeki tesiri hakkında ne düşünüyorsunuz?

“İnsanlar ekseriyetle kusurludur. Bu nedenle, sistem kağıt üzerinde eksiksiz bir mana söz etse bile, onu bozmanın yollarını bulmaya meyilliyiz. Tüm kripto para patlamasını başlatan şey bu oldu. Beşerler tarafından değil bilgisayarlar tarafından yönetildiğinden ve epeyce merkezi olmayan bir yapıya sahip olduğu için bozulması imkansız, güvenilmez bir sistem olarak ilan edildi.

CBDC’ler son derece merkezileştirilmiştir, sorumluları bu para ünitesinden olması gerekenden daha fazlasını yaratmaktan alıkoyan hiçbir şey yoktur. CBDC’lerin son kullanıcının gözünde çok farklı iki şey olduğu için kripto piyasası üzerinde büyük bir tesiri olduğunu düşünmüyorum.“

9- Bitcoin, tıpkı altın üzere alternatif bir servet deposu olarak görülüyor. 2021’de varlığın dijital altın olması bekleniyordu. Mevcut ekonomik belirsizlikle birlikte Bitcoin bu beklentiye nazaran nasıl bir performans sergiledi ve 2022’de Bitcoin’i neler bekliyor?

“Geleceği kestirim edebilseydim, yapardım. Lakin ne yazık ki, bu şimdi benim maharet setimde değil. Benim fikrime nazaran, beşerler Bitcoin’de paha gördüğü sürece, popülaritesi artmaya devam edecek. Bir şeyi kıymetli ve kıt olarak algılarsak, ona sahip olmak isteriz.“

10- Blockchain Merkezi’nin önümüzdeki iki yıl için planları nelerdir?

”Aynı anda daha fazla proje ile çalışabilme marifetine sahip olmak en büyük maksadımız. Şu anda Blockchain Center, kaynak yaratma konusunda tek durak noktasıdır, pazarlamadan geliştirmeye kadar her şeyi kapsayabiliyoruz ve en kıymetlisi, sırf işe yarayan stratejiler uygulayarak müşterilerimiz için muazzam ölçüde vakit ve para tasarrufu sağlıyoruz. Bunu muvaffakiyete lazer odaklı bir yaklaşım olarak düşünün. Bu tam kapsamlı hizmet, tıpkı anda sırf birkaç özel projeyle çalışmamızın temel nedenidir. Bir müşteriyi işe aldığımızda tüm dikkatimizi projeye adarız.

Bundan 2 yıl sonrasını düşünürsek, daha fazla sayıda şirkete eksiksiz bir hizmet yelpazesi sağlamak ve hizmetlerimizin birçoklarını şirket içinde çalışmak üzere taşımak için elimizde kâfi sayıda uzmanın olmasını isteriz. Bu nedenle yeni çalışanları işe almaya ve mevcut iş gücümüzün maharetlerini artırmaya odaklanıyoruz. Alışılmış ki, sayıların ve büyümenin dışında daha büyük planlar da var, fakat hazır olduklarını hissettiğimizde bunları paylaşacağız.”